لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

ناتو از افزایش «حملات ترکیبی» روسیه به کشور‌های عضو این پیمان در اروپا خبر داد


پرچم کشورهای عضو ناتو در مقر این سازمان در بروکسل، پایتخت بلژیک - آرشیو
پرچم کشورهای عضو ناتو در مقر این سازمان در بروکسل، پایتخت بلژیک - آرشیو

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از افزایش حملات هیبریدی یا ترکیبی روسیه به اعضای اروپایی این ائتلاف دفاعی غربی ابراز نگرانی عمیق کرد؛ حملاتی که در کشور‌های جمهوری چک، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، آلمان و بریتانیا مشاهده شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ناتو با اشاره به عملیات اخیر جاسوسی روسیه اعلام کرد، «این رویداد‌ تنها بخشی از مجموعه اقدامات رو به رشدی است که روسیه به‌طور مداوم در منطقه یورو آتلانتیک، از جمله در قلمرو کشور‌های پیمان ناتو، از طریق نیروهای نیابتی‌اش انجام می‌دهد.»

در این بیانیه به کارزار انتشار اخبار جعلی و اطلاعات نادرست، خرابکاری، حملات سایبری و نفوذ الکترونیک، به عنوان نمونه‌هایی از فعالیت‌های بدخواهانه روسیه علیه اعضای ناتو در اروپا اشاره شده است.

تحلیل‌گران می‌گویند روسیه پس از آن ‌که بسیاری از عوامل اطلاعاتی‌اش پس از حمله به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰ از کشورهای غربی اخراج شدند، دوباره فعالیت‌های جاسوسی‌ خود را علیه غرب از سرگرفته است.

سازمان‌های امنیتی کشورهای مختلف در اروپا در هفته‌های گذشته مجموعه‌ فعالیت‌هایی را افشا کردند که آن‌ را «عملیات جاسوسی روسیه» نامیدند.

از جمله این عملیات، کشف یک شبکه جاسوسی در پوشش یک رسانه آنلاین بود که توسط سازمان ضدجاسوسی جمهوری چک منهدم شد؛ رویدادی که سایر کشور‌های عضو ناتو را بر آن داشت تا تحقیقات بیش‌تری کنند.

پیش‌تر دو شهروند آلمانی-روسی به ظن طراحی عملیات خرابکارانه در پایگاه‌های نظامی آمریکا در آلمان بازداشت شدند؛ اقدامی که مقامات امنیتی آن را تلاش جدی برای تضعیف پشتیبانی نظامی از اوکراین خواندند.

لهستان نیز یک مظنون به جاسوسی برای روسیه در طرح ترور رئیس جمهوری اوکراین را بازداشت کرده است.

XS
SM
MD
LG