لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

میزبانی کره شمالی از مقامات ارشد چین و روسیه 


حضور فرماندهان «ارتش خلق کره‌شمالی» در کاخ خورشید کومسوسان
حضور فرماندهان «ارتش خلق کره‌شمالی» در کاخ خورشید کومسوسان

کره شمالی برای مراسم بزرگداشت «هفتادمین سالگرد پایان جنگ کره و مبارزه علیه ایالات متحده و متحدانش»، میزبان مقامات ارشد از چین و روسیه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتظار می‌رود که مقامات دعوت شده از جمله سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و لی هنگ ‌جونگ، عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست چین، شاهد یکی از رویدادهای معروف کره شمالی یعنی رژه عظیم نیروهای نظامی همراه با نمایش آخرین تسلیحات این کشور، باشند.

این سفرها در حالی انجام می‌شود که پیونگ یانگ به دنبال تعمیق روابط با پکن و مسکو بوده و زمینه‌های مشترکی را در رقابت آنها با واشنگتن و غرب یافته است.

به گفته تحلیلگران، احتمالا در این مراسم موشک‌های هسته‌ای کره‌شمالی نیز نمایش داده می‌شود. تسلیحاتی که توسط شورای امنیت سازمان ملل، جایی که روسیه و چین نیز از اعضای دائمی آن هستند، ممنوع شده است.

ایالات متحده، کره شمالی را به ارائه سلاح به روسیه در طول جنگ اوکراین از جمله تحویل راکت و موشک‌های پیاده نظام در نوامبر ۲۰۲۲ به گروه واگنر، متهم کرده است.

پیونگ یانگ و مسکو این ادعاها را رد کرده‌اند، اما کیم وعده داده است که همکاری استراتژیک بین کشورها را تقویت کند.

در روز پنجشنبه، که کره شمالی در آن از پیروزی خود در جنگ کره (۱۹۵۰-۱۹۵۳) علیه نیروهای متحد با رهبری آمریکا یاد می‌کند، فرصتی برای پیوند با روزهای جنگ سرد است که نیروهای نظامی کره شمالی با حمایت چین و روسیه مبارزه می‌کردند.

XS
SM
MD
LG