لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

ولادیمیر پوتین: هرگونه تجاوز لهستان به بلاروس معادل حمله به روسیه است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، لهستان را به جاه‌طلبی‌های سرزمینی در اتحاد جماهیر شوروی سابق متهم کرد و هشدار داد که هرگونه تجاوز لهستان به بلاروس ـ متحد نزدیک روسیه ـ به عنوان حمله به روسیه شمرده می‌شود.

به گزارش رویترز، در شرایطی که پس از ورود مزدوران روسی واگنر به بلاروس، نا‌امنی و تنش در مرز‌های لهستان و بلاروس افزایش یافته، کمیته امنیتی لهستان تصمیم گرفت واحدهای نظامی خود را به مرز شرق گسیل کند.

همزمان با این اقدام، پوتین تصریح کرد که روسیه به «هرگونه تجاوز» به بلاروس را با تمام امکانات پاسخ خواهد داد.

رئیس جمهور روسیه همچنین از بخش غربی لهستان به عنوان هدیه‌ای از سوی استالین، رهبر شوروی به لهستان یاد کرد که این اظهارات واکنش نخست وزیر لهستان را برانگیخت تا استالین را «جنایتکار جنگی» خطاب کند.

روسیه در میانه جنگ اوکراین، موشک‌های هسته‌ای تاکتیکی خود را در بلاروس مستقر کرد که در واکنش به این اقدام، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان، حمایت ناتو برای دفاع از لهستان ـ به عنوان کشور عضو ناتو ـ را خاطر نشان ساخت.

از سویی دیگر پوتین مدعی شده که گزارش‌های مطبوعاتی مبنی بر برنامه‌ریزی واحدهای نظامی لهستانی-لیتوانیایی برای اشغال بخش‌هایی از اوکراین وجود دارد و او آنها را به داشتن جاه‌طلبی برای سرزمین‌های بلاروس متهم کرد.

روسیه طی بیست سال گذشته، ده‌ها پایگاه نظامی جدید ساخته و تاسیسات ارتش خود را در امتداد مرزهای خود با اروپای غربی دوباره فعال کرده است. در سال ۲۰۱۴ میلادی، روسیه عملیات نظامی مخفیانه‌ای را در شرق اوکراین آغاز کرد و در سال ۲۰۲۲ میلادی، با آغاز یک جنگ نواستعماری علیه اوکراین، تلاش کرد ارتش روسیه را به سمت غرب گسترش دهد.

پیش‌تر نیز صدای آمریکا خبر داده بود که روسیه در سال ۲۰۲۳ میلادی استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را در بلاروس، که با لهستان، لیتوانی و لتونی؛ سه کشور عضو ناتو، هم مرز است، آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG