لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

گردهمایی زائران مسیحی در بیت لحم برای مراسم کریسمس


مومنان مسیحی روز چهارشنبه ۲۵ دسامبر خود را به بیت لحم در سرزمین های فلسطینی کرانه غربی رساندند تا کریسمس را در جایی که مسیح زندگی را آغاز کرد جشن بگیرند.

مریم و یوسف، خود را از نازارت به بیت لحم رساندند تا عیسی مسیح در غاری به دنیا بیاید که طبق باور مسیحیان بعدا کلیسای مهد بر آن بنا شد. مسیری که مریم و یوسف در بیت لحم پیمودند، اکنون یکی از مسیرهای زیارتی این شهر است.

هزاران زائر از سراسر جهان در کلیسای باستانی مهد گردآمدند تا در مراسم کریسمس شرکت کنند. بازدید کنندگان برای زیارت چند دقیقه ای کلیسا، ساعت ها در صف منتظر ماندند. برای مومنان مسیحی نیایش در کلیسای مهد، فرصتی استثنایی است.

جمع شدن زائران در کلیسای مهد و بیت لحم، برای مغازه داران محلی فلسطینی که فروشگاه هایشان در میدان مهد قرار دارد، به معنای رونق بازار است. یک مغازه دار فلسطینی می گوید امسال استقبال زائران نسبت به سال قبل و سال پیش از آن بهتر است.

این اولین کریسمس در پنج سال گذشته است که اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی درگیر مذاکرات صلح هستند. اما فلسطینی ها چندان خوشبین نیستند. یک مغازه دار فلسطینی می گوید: «از پیمان صلح اسلو در سال ۱۹۹۳ تاکنون، دو طرف درگیر مذاکرات صلح هستند اما هیچ چیز عوض نشده است. ما منتظریم.»

در مراسم کریسمس امسال در کلیسای مهد در بیت لحم، فواد طوال، نماینده کلیسای کاتولیک رم در سرزمین مقدس، خواستار برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطین شد. طوال که فلسطینی مسیحی است گفت پیام کریسمس، عشق و همبستگی است.


XS
SM
MD
LG