لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

کشف مهر بیت لحم در حفاری شهر باستانی اورشلیم


مهر بیت لحم در حفاری باستانی«شهر داوود» یا همان محله فلسطینی سیلوان بدست آمد.
مهر بیت لحم در حفاری باستانی«شهر داوود» یا همان محله فلسطینی سیلوان بدست آمد.
باستان شناسان اسرائیلی مهری ۲۷۰۰ ساله را کشف کرده اند که کلمه «بیت لحم» بر آن حکاکی شده است. سازمان باستان شناسی اسرائیل ضمن اعلام این خبر در روز چهارشنبه گفت کارشناسان متقدند که این مهر قدیمی ترین شیء ساخته شده توسط انسان است که نام سنتی زادگاه عیسی مسیح را بر خود دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کشف این مهر کوچک ‪گلی و قدمت آن دلیل و شاهدی قاطع برای آن است که بیت لحم، تنها یک نام افسانه ای و داستانی در کتاب مقدس نیست، بلکه یک شهر پررونق تجاری بوده که با شهر مجاورش اورشلیم ارتباط داشت.

الی شوکرون، مدیر حفاری می گوید این کشف اهمیت زیادی دارد زیرا برای اولین بار است که می بینیم نام بیت لحم در جایی غیر از متون کتاب مقدس اما در همان دوران تاریخی برده شده است. ‬

‪آقای شوکرون گفت قدمت این مهر یک و نیم سانتیمتری به دوران معبد اول یهودیان در کتاب مقدس بازمی گردد، یعنی بین قرن هفتم و هشتم پیش از میلاد، زمانی که پادشاهان یهودی بر قلمرو پادشاهی یهودا- واقع در نیمه جنوبی اسرائیل کنونی - چیره شدند و ۷۰۰ سال قبل از تولد عیسی مسیح.

‪کنده کاری روی مهر به خط عبری کهن است که در همان زمان رواج داشت. سفالینه هایی که در همان نزدیکی کشف شدند نیز به همان دوران تاریخی بازمی گردند.

شموئل آخیتوو، نسخه شناس دانشگاه بن گوریون اسرائیل که در حفاری مشارکت نداشت به خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید کشف اخیر قدیمی ترین مرجع برای بیت لحم است که تاکنون در جایی غیر از کتاب مقدس یافت شده است. به گفته آخیتوو، تا پیش از این نام بیت لحم «تنها در کتاب مقدس دیده شده است.‬»

این مهر احتمالا برای مهر و موم کردن اسناد مالیاتی استفاده می شده که از بیت لحم به اورشلیم، محل استقرار پادشاهی یهود در آن زمان، فرستاده می شد. این سند تاریخی هنگام حفاری و غربال کردن خاک در یک سایت باستانی در مجاورت دیوارهای شهر کهنه اورشلیم کشف شده است. ‬

شوکرون می گوید در سطر اول نوشته شده «بشاواآت» یا «در هفتمین» که به احتمال
زیاد به سال حاکمیت پادشاه اشاره می کند. سطر دوم، به گفته این باستان شناس، حروف ساییده شده کلمه بیت لحم است. در سطر سوم تنها حرف خ دیده می شود که به گفته شوکرون آخرین حرف از کلمه عبری «مِلِخ» به معنای پادشاه است.

به گفته شموئل آخیتوو، تنها ۴۰ مهر دیگر از این نوع که به معبد اول یهودیان بازمی گردد وجود دارد و کشف اخیر از دو نظر اهمیت زیادی دارد. اول از جهت نادر بودن این مهرها و دوم به خاطر ذکر کلمه بیت لحم. به گفته این نسخه شناس دانشگاه بن گوریون، مهر چند ماه پیش پیدا شد اما لازم بود که مدتی برای مطالعه آن زمان صرف شود. ‬

حفاری در منطقه فلسطینی سیلوان که یهودیان آن را «شهر داوود» می خوانند انجام می شود.
XS
SM
MD
LG