لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

۱۲۵هزار دلار قیمت چیدمان «ماشین کبوترها» در نمایشگاه «فریز» نیویورک


هنرمند، «انتون وان دالن» و کبوترهایش Sarah Cascone Photo (ArtNet)
هنرمند، «انتون وان دالن» و کبوترهایش Sarah Cascone Photo (ArtNet)

یک گالری نیویورکی در غرفه خود در نمایشگاه «فریز» نیویورک، برای اثری از یک هنرمند نیویورکی با شرکت کبوتران زنده، ۱۲۵ هزار دلار قیمت گذاشت اما خود کبوتران که سمبل صلح و مهاجرت هستند، فروخته نخواهند شد.

بنا به گزارش مجله هنری «آرت نت»، عشاق کبوترها برای رفتن به نمایشگاه امسال «فریز» نیویورک، که از پنج‌شنبه ۱۳ اردیهشت یکشنبه، در جزیره «رندال» نزدیک منهتن، جزیره مرکزی شهر نیویورک برگزار می‌شود، بهانه تازه‌ای دارند. هنرمند نیویورکی «انتون وان دالن» هشت کبوتر را که به خاطر خلوص سفیدی پرها، پرورش داده، در چیدمان خود، «ماشین کبوترها» در غرفه گالری PPOW به نمایش گذاشته است.

انتون وان دالن و ماشین کبوترها، در سال 1987 - PPOW Gallery Photo
انتون وان دالن و ماشین کبوترها، در سال 1987 - PPOW Gallery Photo

چیدمان «ماشین کبوترها» سی سال پیش برای نخستین بار، در نمایشگاه «مهاجران: قهرمان یا خاطی؟» در گالری مشهور «اگزیت آرت» نیویورک، که یک گالری هنری غیرمتعارف است، به نمایش گذاشته شد. از آن هنگام، این اثر بارها در نمایشگاه‌های مختلف، شرکت داشته.

هنرمند «انتون وان دالن» ۴۸ سال است روی سقف آپارتمان مسکونی خود در محله جنوب شرقی منهتن به پرورش کبوتر مشغول است. این هنرمند هلندی تبار در بچگی همراه والدین خود به عنوان آواره جنگی، به آمریکا مهاجرت کرد.

«وان دالن» در مصاحبه با مجله «ارت نت» می‌گوید از بچگی، پرنده‌ها، که به نظر او، جهانی موازی هستند، در زندگی او سهم داشته‌اند و در آثارش، همیشه از تصویر کبوتر که نماد صلح است، بهره می‌برد.

«وندی اولساف» بنیانگذار گالری PPOW نیویورک، می‌گوید: «این پرنده‌ها، جوامع مهاجر را متحد می‌کنند، و از کشوری به کشور دیگر، نامه می‌برند.»

ماشین کبوترها، در سال 1987 - PPOW Gallery Photo
ماشین کبوترها، در سال 1987 - PPOW Gallery Photo

در «ماشین کبوتر»، پرندگان سوار بر اتوموبیل، نماد مهاجرانی هستند که از دور و نزدیک به آمریکا آمده‌اند. مواضع سرسخت دولت دونالد ترامپ علیه شهرهائی که به مهاجران غیرقانونی، به خصوص متهمان به بزه‌کاری و جرائم دیگر، پناه می‌دهند، موضوع مهاجرت را به بحث داغ روز در آمریکا تبدیل کرده است.

پرندگانی که در این چیدمان حضور دارند، از کبوتران کمیاب بلندپرواز نوع «تریپلر» هستند، که خود هنرمند آنها را به خاطر پرهای سفید رنگ، پرورش داده است. اما خریداری که با پرداخت ۱۲۵ هزار دلار، «ماشین کبوتر» را به منزل می‌برد، صاحب کبوترهای «وان دالن» نخواهد شد، هر چند هنرمند متعهد است به او در یافتن کبوترهای مناسب برای اثری که خریده کمک کند.

نمایشگاه «فریز» نیویورک، شعبه نمایشگاه عظیم «فریز» لندن است که سه سال است در نیویورک با نمایشگاه‌های هنری دیگر شهر، از جمله نمایشگاه عظیم «ارموری» رقابت می‌کند.

در این نمایشگاه‌ها، گالری‌داران از نیویورک و شهرهای مختلف جهان، غرفه اجاره می‌کنند تا آخرین کارهای هنرمندان طرف قرارداد با خود را به مجموعه‌داران عرضه کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG