لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

موزه پنجره در کوپنهاگ دانمارک، دریچه تازه ای را به این شی روزمره باز می کند


نمایشگاه عجیب و منحصر به فردی به تازگی در حومه کپنهاک، پایتخت دانمارک گشوده شده که انواع مختلف پنجره و هر چه به پنجره مربوط می شود را به جای آثار هنری به نمایش گذاشته است.

در این نمایشگاه با عنوان «کلکسیون پنجره ویلوم» (Villum)، واقع در ده کیلومتری شمال مرکزی کوپنهاگ، موضوع اصلی چهارچوب، شیشه، شبکه، قلاب، و دسته های پنجره است.

ساختمان کوچک آن یکی از اماکن منحصر به فرد است، و تنها موزه ای است در جهان که به پنجره اختصاص داده شده است.

نمایشگاه پنجره در سال ۲۰۰۶ توسط شرکت دانمارکی سقف و پنجره «ویلوکس»(Velux) تأسیس شد.

با گردآوری حدوداً ۳۰۰ پنجره از قرن هفده میلادی تا به امروز، این شرکت تصمیم گرفت که این نمایشگاه را به یک موزه دائمی تبدیل کند و در سال ۲۰۱۵ در را به روی عموم باز کرد.

ترول راسموسِن (Troel Rasmussen) رئیس بخش تاریخی شرکت «وی کی آر هولدینگ»، شرکت مادر «ویلوکس» می گوید: «این موزه احتمالاً اولین موزه واقعی پنجره در دنیا است. من تاکنون نشنیدم موزه ای وجود داشته باشد که تصور کند پنجره موضوع جالبی برای نمایش باشد، ولی موزه ما کاملاً منحصر به فرد است.»

این موزه معمولاً روزهای سه شنبه و پنجشنبه به روی عموم باز است و سالانه بیش از دو هزار نفر بازدید کنندگان و علاقمندان پر و پا قرص را به خود جلب می کند.

آقای راسموسن می گوید: «وقتی مردم در مورد این موزه می شنوند یا می خوانند فکر میکنند که ما می خواهیم شرکتمان را تبلیغ کنیم و فروش پنجره هایمان را بالا برود. ولی وقتی به اینجا می آیند متوجه می شوند که چقدر جالب است. چون ما می خواهیم زوایای مختلف را نشان بدهیم، تکنیک ها و عناصر سازنده، همینطور آرشیتکت و شخصیت های سازنده این پنجره ها را. خیلی از مردم از مخترعین این پنجره ها چیزی نمی دانند.»

پنجره برای خیلی ها یک شی ساده و کاربردی به نظر می آید ولی به گفته راسموسن پنجره در طول تاریخ به طور چشمگیری تغییر یافته است.

در قرون وسطی تنها تعداد معدودی افراد این توان مالی را داشتند که از شیشه پنجره بیرون را نگاه کنند.

و بیشتر کلیسا ها از شیشه های رنگارنگ که اغلب نمایانگر داستانهای مذهبی بودند، استفاده می کردند.

حدود قرن پانزده میلادی، تکنیک های جدید ساخت شیشه، بهای آن را پائین تر آورد.

امروز نیز توجه بیشتر بر روی تغییرات آب و هوا و حفظ انرژی و محیط زیست است که نتیجه آن ساخت شیشه های دولایه و اختراعات جدید دیگر است.

آقای راسموسن می افزاید: «پنجره در طول تاریخ خیلی دگرگون شده است. از یک حفره روی دیوار شروع شد. حقیقتش از یه حفره بالای پشت بام. کلمه «ویندو» یعنی پنجره، از کلمه قدیمی «ویندُوگا» به معنای سوراخ پشت بام یا چشم پشت بام آمده است.»

کلکسیون پنجره ویلوکس در حال حاضر به ۴۰۰ عدد پنجره رسیده است که قدیمی ترین آنها به سالهای ۱۶۳۰ میلای باز می گردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG