لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

ایران در رسانه‌های غرب؛ «شجاعت استثنائی زنان ایرانی ستودنی» است


رسانه‌های غرب روز دوشنبه به گزارش حمله سپاه به کردستان عراق، سرکوب اعتراضات سراسری در ایران و همچنین صدور حکم اعدام علیه یکی از معترضین پرداختند.

نیویورک تایمز خبر حمله سپاه پاسداران به اطراف شهر اربیل در کردستان عراق را به روز کرده است.

نیویورک تایمز می‌نویسد حملات نیروهای امنیتی به آنسوی مرز ایران در شمال عراق، دست کم دو تن کشته و بیش از ۹ مجروح برجای گذاشت. عکسی که نیویورک تایمز چاپ کرده، اعضای کومله را نزدیک سلیمانیه در کردستان عراق نشان می‌دهد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادریه اورپا
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادریه اورپا

نیویورک تایمز در گزارشی از بروکسل، می‌نویسد اتحادیه اروپا و انگلستان ۲۹ مقام ارشد سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی را در ارتباط با سرکوب مرگبار اعتراضات ضدحکومتی هدف تحریم قرار داد. این روزنامه از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نقل کرده که می‌گوید اتحادیه اروپا سرکوب وحشیانه و غیرقابل قبول معترضان را محکوم می‌کند و در کنار مردم ایران می‌ ایستد و از حق آنها برای اعتراض مسالمت‌آمیز دفاع می‌کند

واشنگتن پست به نقل از اسوشیتدپرس می‌نویسد در ارتباط با سرکوب اعتراضات سراسری، رئیس جمهوری فرانسه از غرب خواست تحریم‌های سخت‌گیرانه‌تری علیه حکومت ایران وضع کنند. این روزنامه به نقل از ماکرون می‌نویسد زنان ایران این نبرد را با شجاعتی استثنائی، زیر تهدید جانی «خود و عزیزانشان» پیش می‌برند.

مجله یواس‌نیوز اند وورلد ریپورت گزارش می‌دهد که چهار مامور گشت ارشاد که مهسا امینی را بازداشت کردند، در میان ۲۹ مقام کشوری و لشکری هستند که اتحادیه اروپا تحریم کرده.

الشرق‌الاوسط، روزنامه عربستان سعودی در لندن، می‌نویسد پیشاپیش اعلام تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، حکومت ایران آلمان و فرانسه را محکوم کرد و سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی فراخوان تحریم‌های بیشتر از سوی صدراعظم آلمان را تحریک‌آمیز و مداخله‌جویانه و غیردیپماتیک» توصیف کرد.

روزنامه وال استریت جورنال گزارش صدور حکم اعدام در ایران را برجسته کرده.

جوان مجروح در حمله موشکی و پهپادی دوشنبه پاسداران انقلاب به کردهای ایرانی در شمال عراق، دروال استریت جورنال
جوان مجروح در حمله موشکی و پهپادی دوشنبه پاسداران انقلاب به کردهای ایرانی در شمال عراق، دروال استریت جورنال

وال استریت جورنال نیمروز دوشنبه خبر می‌دهد که حکومت ایران در ارتباط با اعتراضات سراسری در ایران، به گروه‌های کرد در شمال عراق حمله کرد و زیر عکسی از یک زخمی در شمال عراق، می‌نویسد در حمله به دفاتر گروه‌های کرد نزدیک شهرهای اربیل و سلیمانیه، از پهپاد و موشک استفاده شد.

مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید جان بولتون در مقاله‌ای در وال استریت جورنال می‌نویسد در حالیکه حکومت ایران اینک به موشک مافوق‌ صوت می‌بالد، آمریکا باید سامانه‌های دفاع موشکی خود را توسعه دهد.

شبکه الجزیره قطر گزارش می‌دهد که در حمله سپاه پاسداران به مقر یکی از احزاب کردستان ایران در شهر کویه، نزدیک اربیل عراق، دست کم یک نفر کشته شد.

روزنامه گاردین صبح دوشنبه وقت نیویورک هشدار یک سازمان حقوق بشری درباره انجام عجولانه حکم اعدام را منعکس کرده.

روزنامه گاردین با انتشار گزارش خبرگزاری فرانسه، تیتر زده که حکومت ایران اولین حکم اعدام مربوط به اعتراضات را صادر کرد.

خبری که در ده‌ها نشریه و وب‌سایت دیگر در سراسر جهان بازتاب یافت، از جمله در پایگاه خبری شبکه سراسری ان‌دی‌تی‌وی هندوستان.

و تایمز اسرائیل که می‌نویسد دادگاهی در تهران این معترض را به جرائم مختلف از جمله آتش زدن یک ساختمان دولتی و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی متهم کرد.

خبرنامه پرنفوذ اکسیوس چاپ واشنگتن در گزارشی از ربکا فالکونر می‌نویسد مقامات ایران تا کنون علیه بیش از ۲ هزار نفر در ارتباط با اعتراضات سراسری اعلام جرم کرده‌اند. این در حالی است که روز جمعه کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای آزادی سریع معترضان را خواستار شدند.

رسانه‌های فرانسه

رسانه‌های فرانسه دوشنبه به انعکاس حمایت رئیس جمهوری فرانسه از آنچه وی «انقلاب زنان» در ایران نامید، پرداختند.

صبح دوشنبه به وقت پاریس، رادیوفرانس، متن برنامه صبحگاهی ویژه رادیو فرانس‌انتر در حمایت از زنان ایران را منتشر کرده، از جمله متن مصاحبه رادیوفرانس‌انتر با رئیس جمهوری فرانسه. مصاحبه‌ای که روز جمعه در فاصله دیدار ماکرون با چهار فعال زن ایرانی در کاخ الیزه و ضیافت مجمع جهانی صلح ضبط شده بود.

لیبراسیون روزنامه پرخواننده صبح پاریس می‌نویسد رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه با رادیوی سراسری فرانسه، از انقلاب زنان در ایران حمایت کرد.

لیبراسیون می‌نویسد امانوئل ماکرون حامی تحریم‌های جدید است و معتقد است که فرانسه باید در برابر سرکوب خشونت‌بار بزرگ اعتراضات سراسری در ایران که دوماه است ایران را تکان داده، واکنش نشان دهد. ماکرون حضور جوانان در خیزش علیه جمهوری اسلامی را به ویژه با اهمیت می‌داند چون به گفته او هرگز چیزی جز این نظام نمی‌شناختند.

فیگارو، روزنامه جناح محافظه‌کار فرانسه، می‌نویسد رئیس جمهوری فرانسه میزبان زنان ایرانی بود و به انقلاب زنان در ایران درود فرستاد. فیگارو در گزارش دیگری در همین شماره می‌نویسد لندن حکومت ایران را متهم کرد که خبرنگاران ایرانی مقیم بریتانیا را به مرگ تهدید می‌کند. و در گزارش دیگری از کشته شدن صدها معترض در پیامد جمعه خونین خبر می‌دهد.

روزنامه لادپش دو میدی (اخبار نیمروز) چاپ پاریس هم سخنان ماکرون در رادیو فرانس‌اینتر را پوشش داده. لادپش دو میدی می‌نویسد رئیس جمهوری فرانسه شجاعت معترضان ایران را ستود و برلزوم واکنش شدید فرانسه از جمله تحریم شخصیت‌های حکومت تاکید کرد و گفت معترضان به یاد داشته باشند که نه فقط برای خود، بلکه برای ارزش‌هائی می‌جنگند که در قلب جمهوری فرانسه قرار دارند.

مجله معتبر لوپوآن تیتر زده که امانوئل ماکرون به انقلاب زنان ایران درود می‌فرستد. لوپوآن در گزارشی در باره سخنرانی روز جمعه ماکرون در مجمع صلح پاریس، می‌نویسد رئیس جمهوری فرانسه گفت با افتخار و خوشوقتی هیات زنان ایرانی را در کاخ الیزه پذیرفت و انقلابی که زنان ایران رهبری می‌کنند را ستایش می‌کند.

روزنامه لو پریزی‌ین واکنش سخنگوی حکومت ایران به حمایت ماکرون از اعتراضات سراسری به سردمداری زنان را منعکس کرده.

لوپاری‌زی‌ین می‌نویسد یک سخنگوی حکومت ایران روز یکشنبه اظهارات روز جمعه ماکرون در باره انقلاب زنان ایران را تاسف‌بار و شرم‌آور خواند. پاری‌زی‌‌ین بر مبنای گزارشی از خبرگزاری فرانسه، می‌نویسد آقای ماکرون در حاشیه مجمع جهانی صلح، چهار فعال زن ایرانی را به خاطر انقلابی که زنان در کشور رهبری می‌کنند، ستود و در مصاحبه با فرانس انتر که جمعه ضبط شده ولی دوشنبه پخش شد، تاکید کرد که از طریق تحریم و همچنین از را‌ه‌های دیپلماتیک و از جمله مذاکره با رئیس جمهوری اسلامی، پیگیر خواهد شد.

نشریه ون مینوت در شماره روز یکشنبه، ضمن انتشار انتقاد حکومت ایران، گزارشی از سخنرانی روز جمعه ماکرون در مجمع صلح پاریس منتشر کرده و نوشته رئیس جمهوری فرانسه از چهار فعال ایرانی به خاطر انقلابی که در کشورشان رهبری می‌کنند، ستایش کرد.

لوپوآن در میان مطالب مربوط به ایران، از انتشار ترجمه فرانسوی «لبخند مریم» کتاب جدید نویسنده برجسته مقیم لندن قاضی ربیحاوی خبر داده، داستان یک زوج فقیر جنوبی بعد از مهاجرت به تهران. به گفته نویسنده لوپوآن، کتاب توصیف زندگی روزمره در ایران است و حوادث امروز را تداعی می‌کند، از جمله گشت ارشاد و مداخله حکومت در حریم خصوصی به حکم بنیانگذار جمهوری اسلامی.

XS
SM
MD
LG