لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

یک گزارش سرنوشت درخواست عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، برای دیدار با رئیس شورای اروپا وارد بروکسل در بلژیک شده است. آرشیو، ۹ مارس ۲۰۲۰
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، برای دیدار با رئیس شورای اروپا وارد بروکسل در بلژیک شده است. آرشیو، ۹ مارس ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ به نظر می‌رسد تلاش‌های ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا به خطر افتاده است.

شاخه اجرایی اتحادیه اروپا روز سه شنبه از آن چه کوتاهی آنکارا در برقراری دموکراسی و مبارزه با فساد خواند، ابراز ناخرسندی کرد.

«کمیسیون اروپا» در گزارش سالانه‌اش درباره ترکیه می‌گوید که نتیجه تمرکز قدرت سیاسی بیش از حد در دستان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، یک اقتصاد ضعیف و تضعیف استقلال نظام قضایی آن کشور بوده است. در این گزارش همچنین آمده است که مقام‌های ترکیه به فشار بر جامعه مدنی، گروه‌ها، و رسانه‌ها ادامه می‌دهند: «ترکیه همچنان شریکی عمده است. با این وجود، با عقب‌گردی جدی در حوزه‌های دموکراسی، حاکمیت قانون، حقوق بنیادین، و استقلال قضایی از اتحادیه اروپا دور شده است.»

اما ترکیه، که در سال ۲۰۰۵ مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز کرد، ضمن رد انتقادات کمیسیون اروپا، آن انتقادات را بازتاب «رویکرد تعصب‌آمیز، غیرسازنده، و با استاندارد دوگانه اتحادیه اروپا» توصیف کرده است.

وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای در این رابطه، می‌گوید: «صمیمانه آرزو می‌کنیم اتحادیه اروپا - نه از لنز خودخواهانه و تنگ‌نظرانه حلقه‌های خاص، بلکه از منظر منافع مشترک و چشم‌انداز قاره‌مان - به ترکیه به عنوان نامزد عضویت در آن اتحادیه نگاه کند.»

اتحادیه اروپا حدود ۷ میلیارد دلار به ترکیه پرداخت کرده است تا آنکارا به جلوگیری از ورود پناهجویان سوری مستقر در آن کشور به اروپا ادامه دهد.

با این وجود، ادعاهای مناقشه‌آمیز ترکیه بر سر قبرس و سرکوب مخالفان داخلی در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶، عمده پیشرفت‌های به دست آمده برای پیوستن ترکیه به عنوان بیست و هشتمین کشور به اتحادیه اروپا را از بین برده است.

XS
SM
MD
LG