لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۰

از سازوکار اعمال تحریم‌ علیه ترکیه توسط اتحادیه اروپا رونمایی شد


اتحادیه اروپا از سازوکار اعمال تحریم‌ علیه ترکیه بر سر حفاری غیرمجاز این کشور برای اکتشاف گاز طبیعی در آبهای ساحلی جزیره قبرس در دریای مدیترانه رونمایی کرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، ضمن اعلام این‌که اتحادیه اروپا همچنان برای مذاکره با ترکیه آماده است، افزود، ترکیه کماکان به حفاری‌هایش در بخش شرقی دریای مدیترانه ادامه می‌دهد و اتحادیه اروپا با رویکردی جدید، این تحریم ها را علیه ترکیه وضع خواهد کرد

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، گفت: «این اقدامات ترکیه منطقه را بی ثبات می‌کند و از همین رو، برای اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است. ما از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا، درخواست کرده‌ایم این مساله را پیگیری کند تا بدانیم در صورت لزوم آیا به اقدامات جدی‌تری نیاز هست یا نه.»

کشف ذخایر تازه گاز و نفت در سواحل شرقی مدیترانه، اخیراً سبب بروز مناقشه‌ میان قبرس به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا و ترکیه‌، که بخش شمالی این جزیره را در کنترل دارد، شده است.

ترکیه که میزبان هزاران تن از پناهندگان سوری است، تهدید کرده است که در صورت اعمال تحریم ها، مرزهایش به سمت اروپا را به روی خیل عظیم پناهجویان سوری، خواهد گشود.

گزارش افشار سیگارچی

XS
SM
MD
LG