لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

اقدام آمریکا علیه تسهیل کننده مالی داعش نشان می دهد که جریان پول برای جهادی ها از ترکیه ادامه دارد


بعضی از مردم در مبادله ارز در شهر ادلب در سوریه از لیر ترکیه به جای پوند سوریه استفاده می کنند. ۲۰ ژوئن ۲۰۲۰
بعضی از مردم در مبادله ارز در شهر ادلب در سوریه از لیر ترکیه به جای پوند سوریه استفاده می کنند. ۲۰ ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ تصمیم هفته پیش آمریکا مبنی بر تحریم یک عضو تازه شبکه بدنام راوی مستقر در ترکیه نگرانی های تازه ای را در میان ناظران موجب شده است که نشان می دهد نیروهای جهادی به استفاده از ترکیه برای تامین مالی فعالیت هایشان در سوریه ادامه می دهند.

«شبکه راوی» که به دست خانواده ای عراقی تاسیس شد برای دولت آمریکا نامی آشنا است. این شبکه در دهه ۹۰ میلادی به استفاده از سیستم های پرداخت غیر رسمی در خرید و فروش نفت به منظور کمک به رژیم صدام حسین با هدف فرار از تحریم های بین المللی متهم بود.

نام «شبکه راوی» در نوامبر ۲۰۱۹ زمانی دوباره مطرح شد که وزارت خزانه داری ایالات متحده شش عضو فعال آن در شرکت هایی در عراق، ترکیه و بلژیک را در لیست سیاه قرار داد. از این شرکت ها که به ظاهر صرافی های عادی بودند برای تامین پول عملیات داعش در عراق و سوریه استفاده می شد.

وزارت خزانه داری آمریکا سه شنبه گذشته عضو دیگری از خانواده راوی به نام عدنان محمد امین الراوی را به عنوان تسهیل کننده کمک های مالی به داعش در ترکیه هدف تحریم قرار داد.

دولت آمریکا می گوید فواز الراوی، مسئول قبلی امور مالی داعش، که سال ۲۰۱۷ در یک حمله هوایی نیروهای ائتلاف کشته شد از اعضای همین خانواده بوده است.

تحلیلگران می گویند معلوم نیست چطور آن ها همچنان امکان فعالیت در ترکیه را دارند در حالی که آنکارا یکی از اعضای گروه مالی مقابله با داعش تحت رهبری آمریکا است.

ترکیه تنها عضو ناتو است که به دفعات هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته است.

ناظران می گویند این امر نشان دهنده غفلت یا ملایمت آنکارا در برخورد با این نهادها و افراد جهادی است.

وزارت خزانه داری آمریکا در آوریل ۲۰۱۹ چهار شرکت را در ترکیه برای ارائه کمک های مالی به داعش تحریم کرده بود.

XS
SM
MD
LG