لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

دیده‌بان سوریه می‌گوید که ترکیه به آذربایجان جنگجوی سوری می‌فرستد


آتشباری توپخانه ارمنستان در جریان درگیری آن کشور با آذربایجان بر سر مناقشه قره باغ کوهستانی (عکس از اسوشیتدپرس، دریافت شده از وزارت دفاع ارمنستان/ ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰)
آتشباری توپخانه ارمنستان در جریان درگیری آن کشور با آذربایجان بر سر مناقشه قره باغ کوهستانی (عکس از اسوشیتدپرس، دریافت شده از وزارت دفاع ارمنستان/ ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰)

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک سازمان ناظر بر جنگ در سوریه می‌گوید که ترکیه چند صد جنگجوی سوری را برای حمایت از آذربایجان به جنگ با ارمنستان فرستاده است، ادعایی که هم آنکارا و هم باکو آن را رد کرده‌اند.

«دیده بان حقوق بشر سوریه» گفت بیش از ۳۰۰ جنگجوی سوری در آذربایجان، متحد دیرین ترکیه، مستقر شده‌اند.

رامی عبدالرحمن، رئیس دیده بان سوریه، روز سه شنبه در یک مصاحبه تلفنی به «صدای آمریکا»، گفت که این جنگجویان سوری از دو گروه مسلح موسوم به «لشکر سلطان مراد و تیپ سلیمان شاه» می‌آیند.

این دو گروه شورشی مورد حمایت آنکارا بازیگران مهمی در مناطق تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه هستند.

این مسئله نخستین بار روز دوشنبه توسط سفیر ارمنستان در روسیه مطرح شد. او ادعا کرد که ترکیه حدود ۴ هزار جنگجو از شمال سوریه به آذربایجان فرستاده است.

ارمنستان و آذربایجان
ارمنستان و آذربایجان

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، چنین ادعاهایی را رد کرده و سخنگوی وزارت خارجه ترکیه نیز آنها را «بی پایه و اساس» خوانده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، ضمن بیان حمایت کشورش از آذربایجان، ارمنستان را «بزرگترین تهدید علیه صلح در منطقه» توصیف کرد.

دولت ارمنستان روز دوشنبه گفت که «کارشناسان» نظامی ترکیه «در کنار همتایان آذربایجانی‌شان می‌جنگند.»

آنکارا پیشتر از شبه نظامیان سوری در جنگ در لیبی استفاده کرده است. به گزارش بازرس کل وزارت دفاع آمریکا، ترکیه در اوایل سال ۲۰۲۰ حدود ۳۵۰۰ تا ۳۸۰۰ جنگجوی سوری به لیبی فرستاد. اما کارشناسان تصور نمی کنند ترکیه در مناقشه ارمنستان و آذربایجان چنین راهی را در پیش گرفته باشد.

XS
SM
MD
LG