لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

کشته شدن دو اسرائيلی بر اثر حملات راکتی از غزه؛ حملات اسرائيل به حماس هم در غزه ۲۶ کشته بر جای گذاشت


یک آتش‌نشان اسرائيلی در اشکلون، در پی حملات راکتی از غزه پناه گرفته است - ۲۱ اردیبهشت
یک آتش‌نشان اسرائيلی در اشکلون، در پی حملات راکتی از غزه پناه گرفته است - ۲۱ اردیبهشت

در واکنش به راکت‌پراکنی از غزه، اسرائيل بامداد سه شنبه ۲۱ اردیبهشت دور تازه‌ای از حملات هوایی به نوار غزه را آغاز کرد و ساختمان‌های بلندمرتبه‌ای که گمان می‌رود پیکارجویانی حماس و دیگر گروه‌ها درآنها بودند، هدف قرار داد. در همین حال، گروه های مسلح در غزه صدها راکت به جنوب اسرائیل شلیک کردند. درگیری‌های تازه پس از چندین هفته تنش در اورشلیم روی داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات امور بهداشت و سلامت در غزه می‌نویسد که از غروب دوشنبه، ۲۶ فلسطینی - از جمله نه کودک و یک زن - در غزه کشته شدند. بیشتر این تلفات ناشی از حملات هوایی بوده است. ارتش اسرائيل می‌گوید که دست کم ۱۶ تن از کشته‌شدگان در غزه را شبه نظامیان تشکیل می‌داده‌اند. در همین فاصله زمانی، شبه نظامیان غزه صدها راکت به جنوب اسرائيل شلیک کردند و در این حملات دو غیرنظامی اسرائيلی کشته و ده تن دیگر نیز مجروح شدند.

در نشانه‌ای از افزایش تنش‌ها، اسرائيل اشاره کرد که عملیات نظامی خود را گسترش می‌دهد. ارتش اسرائيل گفت نیروهای نظامی تقویتی به مرز غزه می‌فرستد. وزیر دفاع اسرائيل نیز دستور بسیج ۵ هزار سرباز ذخیره را صادر کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، روز سه شنبه پس از جلسه ای با مقامات ارشد دفاعی این کشور گفت ارتش اسرائيل از یک روز قبل به صدها موضع «حماس» و گروه «جهاد اسلامی» حمله کرده است. او گفت نتیجه جلسه ای که داشت این بود که «سرعت» و «شدت» حملات ارتش اسرائيل افزایش یابد. او گفت: «حماس ضربه ای خواهد خورد که انتظار آن را نداشته است.»

نتانیاهو همچنین در پیامی برای شهروندان عرب اسرائيلی گفت که از رهبران به ویژه رهبران جامعه عرب اسرائيل می خواهد که ناآرامی ها را محکوم، و برای بازگشت آرامش اقدام کنند.

اما در اقدامی که ممکن است نتیجه مثبتی به همراه بیاورد، مقامات گفته‌اند که مصر برای برقراری یک آتش‌بس در تلاش است.

حملات متقابل راکتی و هوایی اسرائيل و شبه نظامیان فلسطینی پس از ساعت‌ها درگیری میان نیروهای امنیتی اسرائیلی و فلسطینی‌ها از جمله در مسجد الاقصی در اورشلیم روی می‌دهد. مسجد الاقصی مجموعه‌ای است که هم برای یهودیان و هم مسلمانان مقدس است. نظیر درگیری‌های گذشته، بحث مالکیت بر اورشلیم از اصلی‌تر عوامل درگیری جاری در این منطقه است.

یک سخنگوی ارتش اسرائيل می گوید پیکارجویان غزه بیش از ۲۵۰ راکت به سمت اسرائيل پرتاب کردند که حدود یک سوم آنها در غزه فرود آمد.

XS
SM
MD
LG