لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

آمریکا با محکوم کردن خشونت‌ها در اورشلیم از مقامات اسرائيلی و فلسطینی خواست تنش‌ها را کاهش دهند


خشونت‌های روز جمعه در شرق اورشلیم
خشونت‌های روز جمعه در شرق اورشلیم

در پی درگیری‌های شدید روز جمعه میان نیروهای امنیتی اسرائيل و فلسطینی‌ها در شرق اورشلیم، اسرائيل روز شنبه ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که حضور نیروهای امنیتی را تقویت می‌کند.

به گزارش رویترز، اسرائیل انتظار دارد درگیری‌های بیشتری در اورشلیم شرقی روی دهد. خشونت‌های اخیر در پی اخراج احتمالی شماری از خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در اورشلیم رخ می‌دهد.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای گفت عمیقا نگران درگیری های جاری در اورشلیم است. وزارت خارجه گفت گزارش شده است که چندین نفر در درگیری ها مجروح شده اند. وزارت خارجه آمریکا گفت هیچ توجیهی برای خشونت وجود ندارد. وزارت خارجه آمریکا به حمله به سربازان اسرائيلی و حملات متقابل گزارش شده به فلسطینی ها در کرانه باختری اشاره کرده و گفته است که خشونت ها را محکوم می‌کند و از مقامات اسرائيل و فلسطینی می خواهد قاطعانه تنش ها را کاهش دهد.

وزارت خارجه همچنین گفته است از اخراج احتمالی خانواده‌های فلسطینی از شماری از مناطق اورشلیم که نسل به نسل در آنجا زندگی کرده‌اند، عمیقا نگران است.

در همین حال، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، و ترکیه، اسرائيل را به دلیل درگیری‌های اخیر در اورشلیم شرقی محکوم کردند. امارات متحده عربی سال گذشته میلادی روابط خود را با اسرائيل عادی کرد.

ترکیه اسرائيل را متهم کرد که علیه فلسطینی‌ها وحشت آفرینی به راه انداخته است. در درگیری های اواخر روز جمعه، نیروهای اسرائيلی از گلوله های لاستیکی برای متفرق کردن فلسطینی هایی سنگ پرتاب می کردند، استفاده کرد.

عربستان سعودی نیز روز شنبه برنامه اسرائيل برای اخراج فلسطینی ها از خانه هایشان را که مهاجران یهودی ادعای مالکیت آنها را دارند، محکوم کردند.

امارات نیز درگیری ها و اخراج احتمالی فلسطینی ها را «قویا محکوم» کرد و از اسرائيل خواست تنش‌ها را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG