لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

بیانیه نمایندگان گروه چهارجانبه خاورمیانه در واکنش به خشونت‌های اخیر در اورشلیم: حرمت این مکان مقدس را حفظ کنید


ناآرامی‌ها دراورشلیم (۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، رویترز)
ناآرامی‌ها دراورشلیم (۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، رویترز)

نمایندگان گروه چهارجانبه خاورمیانه متشکل از نمایندگان ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، و روسیه شامگاه شنبه ۸ مه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز «نگرانی شدید» نسبت به رویدادهای خشونت‌آمیز اخیر در اورشلیم شرقی، از همه طرف‌ها خواستند آرامش این اماکن مقدس را رعایت کنند و به آن احترام بگذارند.

در این بیانیه مطبوعاتی ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به درگیری‌های شب گذشته میان نیروهای فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرائیل در اورشلیم شرقی، از جمله در شهر قدیمی و محله شیخ جراح، و نیز در محل مقدس موسوم به حرم شریف یا کوه معبد، آمده است: «ما از بابت اظهارات تحریک‌آمیز برخی گروه‌های سیاسی، پرتاب موشک و از سرگیری [فرستادن] بالن‌های آتش‌زا از غزه به سوی اسرائیل، و نیز حمله به زمین‌های کشاورزی فلسطینی در کرانه باختری نگران هستیم.»

بنا بر این بیانیه، نمایندگان این گروه چهارگانه همچنین نسبت به اخراج احتمالی خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در محله‌های شیخ جراح و سلوان در اورشلیم شرقی که «برای چندین نسل محل زندگی آنها بوده است،» ابراز نگرانی کردند.

آنها همچنین ضمن ابراز مخالفت خود با اقدامات یک‌جانبه، گفتند که چنین اقداماتی در فضای متشنج کنونی «باعث افزایش تنش می‌شود.»

نمایندگان گروه چهارگانه خاورمیانه از مقامات اسرائیلی خواسته‌اند که با رعایت خویشتن‌داری، از انجام اقداماتی که باعث تشدید وضعیت در این روزهای مقدس مسلمانان می‌شود، خودداری کنند. آنها همچنین از همه طرف‌ها خواسته‌اند که به اماکن مقدس احترام بگذارند.

این بیانیه می‌افزاید: «همه رهبران وظیفه دارند که ضمن اقدام علیه افراط‌گرایان، بر ضد همه اعمال خشونت‌آمیز و تحریک‌کننده صحبت کنند.»

در پایان این بیانیه نمایندگان گروه چهارجانبه خاورمیانه بار دیگر بر تعهد خود نسبت به یک راه حل مذاکره شده دو کشوری تأکید کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز روز جمعه با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به درگیری‌های جاری در اورشلیم و گزارش‌های مربوط به زخمی شدن چندین نفر در این درگیری‌ها، تاکید کرد که هیچ توجیهی برای خشونت وجود ندارد.

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به حمله به سربازان اسرائيلی و حملات متقابل گزارش‌شده به فلسطینی‌ها در کرانه باختری، تصریح کرد که خشونت‌ها را محکوم می‌کند و از مقامات اسرائيل و فلسطینی می‌خواهد قاطعانه تنش‌ها را کاهش دهند. وزارت خارجه همچنین گفت که از اخراج احتمالی فلسطینی‌ها از خانه‌‌های که نسل به نسل در آنها زندگی کرده‌اند، عمیقا نگران است.

XS
SM
MD
LG