لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

برای جلوگیری از رویارویی جهان با «وضعیتی کاملا جدید»، رافائل گروسی خواستار رسیدن به توافق درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران شد


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داد در صورت نرسیدن به توافقی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران، «جامعه جهانی با وضعیتی کاملا جدید» روبرو خواهد شد.

مدیرکل آژانس در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه «ان‌اچ‌کی» که روز پنجشنبه ۷ اسفند منتشر شد، در مورد تصمیم ایران برای کاهش دسترسی آژانس گفت این موضوع را از اول خیلی جدی گرفته است و همین باعث شد به تهران سفر کند.

آقای گروسی افزود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سیستمی برای جمع‌آوری اطلاعات با دوربین‌ها و ابزارهای رصد در تاسیسات هسته‌ای ایران دارد که برای سه ماه دیگر، به جمع‌آوری اطلاعات و رصد ادامه می‌دهد. به گفته او، چنان‌چه ایران و طرف‌های ذیربط به یک توافق سیاسی دست یابند، آژانس به آن داده‌ها دسترسی پیدا خواهد کرد.‌

وی در عین حال تعلیق اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران را «زیانی بسیار مهم» برای جامعه جهانی دانست.

مدیرکل آژآنس حدود یک هفته پیش و پس از سفر به ایران در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت که ایران توافق کرده است تا سه ماه اجازه «راستی آزمایی» و «نظارت ضروری» به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدهد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

XS
SM
MD
LG