لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره از پرزیدنت بایدن خواستند تحریم‌های ایران را لغو نکند


از راست دان بیشاپ (از کارولینای شمالی)، دیانا هرشبرگر (از ایالت تنسی) و جان کاتکو (از ایالت نیویورک) هر سه جمهوریخواه
از راست دان بیشاپ (از کارولینای شمالی)، دیانا هرشبرگر (از ایالت تنسی) و جان کاتکو (از ایالت نیویورک) هر سه جمهوریخواه

دست‌کم ۱۵ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده با انتشار نامه‌ای از پرزیدنت جو بایدن خواستند که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را لغو نکند.

جان کاتکو، نماینده جمهوری‌خواه ایالت نیویورک و نفر دوم کمیته امنیت میهن سه‌شنبه شب ۵ اسفند، با انتشار نامه‌ای از احتمال لغو تحریم‌ها علیه ایران ابراز نگرانی شدید کرده است. این نامه را ۱۴ نماینده دیگر عضو مجلس نمایندگان از جمله دان بیشاپ عضو جمهوریخواه از کارولینای شمالی، دیانا هرشبرگر جمهوریخواه از ایالت تنسی و جف ون درو عضو جمهوریخواه از ایالت نیوجرسی امضا کرده‌اند.

در این نامه آمده است: هرگونه تصمیمی از سوی دولت بایدن برای اعطای معافیت از تحریم‌ها به ایران، اشتباهی تاریخی است و موجبات تسکین برای حکومتی خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی است که تهدیدی قریب‌ الوقوع برای دموکراسی و امنیت ملی آمریکا است.

این ۱۵ نماینده در نامه خود به رئیس جمهوری آمریکا گفتند: تحت هیچ شرایطی نباید ایران اجازه ساخت سلاح هسته‌ای پیدا کند. ما از شما به طور جدی می‌خواهیم در لغو این تحریم‌ها، تجدیدنظر کنید.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

دولت جدید آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

لیز چینی: آمریکا نباید به توافق هسته‌ای برجام بازگردد

همزمان با انتشار نامه این ۱۵ عضو کنگره، لیز چِینی، نماینده جمهوری‌خواه ایالت وایومینگ در مجلس نمایندگان نیز روز سه‌شنبه در جریان جلسه‌ای با انستیتو رونالد ریگان، هرگونه تلاش آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را امری خطا و اشتباه دانست.

خانم چینی گفت: توافق هسته‌ای ایران کماکان بدترین توافقی است که آمریکا تاکنون به آن پیوسته است. کار ما برای خروج از آن و اعمال کارزار فشار حداکثری با تحریم‌ها، درست بود. هرگونه اقدامی از سوی دولت بایدن برای بازگشت به این توافق، خطا خواهد بود و به ایران پیام می‌دهد اخاذی هسته‌ای، جواب می‌دهد.

لیز چینی افزود: بازگشت به این توافق همچنین اسرائیل، قویترین متحد منطقه‌ای ایالات متحده را در معرض تهدید قرار می‌دهد. روابط قدرتمند میان آمریکا و اسرائیل، قلب امنیت ما در سرتاسر خاورمیانه و پیش‌نیازی برای امنیت ما است.

مارکو روبیو: تغییر مواضع در خصوص تحریم‌های ایران، رفتاری پرخطر است

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه هم پیشتر با صدور بیانیه‌ای گفته بود هرگونه اعطای لغو تحریم برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران، رفتاری بدون ملاحظه و پرخطر است.

سناتور روبیو افزود: پرزیدن بایدن باید به وضوح نشان دهد که درک می‌کند خامنه‌ای برای اجرای توافق‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیست و ایالات متحده بازیچه ایران در چهار سال آینده نخواهد شد.

سناتور مورفی: سیاست آمریکا در خاورمیانه، منسوخ و خطرناک است

از سوی دیگر، کریس مورفی سناتور دموکرات از ایالت کانتیکت و عضو کمیته روابط خارجی سنا، در یادداشتی در نشریه «فارن پالیسی» نوشته است یک رویکرد تازه نسبت به کشورهای منطقه خلیج فارس مستلزم گذاشتن یک بنای بهتر است.

این سناتور دموکرات که از مدافعان توافق هسته‌ای با ایران است، با انتشار چارتی از میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده توسط ایران در زمان قبل و بعد از توافق هسته‌ای، آن را شاهدی برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران دانسته است.

XS
SM
MD
LG