لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

طرح ۱۱ سناتور دموکرات در سنای ایالات متحده برای پیوستن دولت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران


از راست سناتورها: اد مرکی،‌الیزابت وارن و برنی سندرز
از راست سناتورها: اد مرکی،‌الیزابت وارن و برنی سندرز

«اد مارکی» سناتور دموکرات ایالت ماساچوست و ۱۰ سناتور دیگر، طرحی را ارائه کردند که در آن از پرزیدنت بایدن خواسته می‌شود آمریکا را به توافق هسته‌ای ایران، موسوم به برجام بازگرداند.

سناتور مارکی در پیامی در توئیتر گفت که به همراه ۱۰ سناتور دیگر، بازتعریف طرح دیپلماسی با ایران را بر عهده دارد که بر اساس آن از تلاش پرزیدنت بایدن برای بازگشت به توافق با ایران حمایت می‌کند.

این سناتور دموکرات با انتشار یک صفحه از این طرح در توئیتر خود گفت: بایدن درست می‌گوید که برداشتن گام‌های دیپلماتیک قابل اطمینان، می‌تواند مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

این طرح از حمایت ده سناتور دموکرات از جمله دایان فانیستاین از کالیفرنیا، کریس ون هولن از مریلند، تامی داک‌ورث از ایلینوی، برنی سندرز و پاتریک لیهی از ورمانت، کریس مورفی از کانتیکات، و جف مرکلی از اورگان، الیزابت وارن از ماساچوست برخوردار است.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

اقدام سناتورهای دموکرات در حالی است که سه‌شنبه شب، دست‌کم ۱۵ عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده با انتشار نامه‌ای از پرزیدنت جو بایدن خواستند که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را لغو نکند.

جان کاتکو، نماینده جمهوری‌خواه ایالت نیویورک و نفر دوم کمیته امنیت میهن سه‌شنبه شب ۵ اسفند این نامه را منتشر کرد که در آن آمده است: هرگونه تصمیمی از سوی دولت بایدن برای اعطای معافیت از تحریم‌ها به ایران، اشتباهی تاریخی است و موجبات تسکین برای حکومتی خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی است که تهدیدی قریب‌ الوقوع برای دموکراسی و امنیت ملی آمریکا است.

دولت جدید آمریکا می‌گوید دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG