لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۶

هشدار نخست وزیر بریتانیا به طالبان: به تعهدات خود پایبند بمانید


بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا - ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا - ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه ۱۵ شهریور در یک سخنرانی در مجلس عوام این کشور درمورد وضعیت در افغانستان باردیگر به طالبان هشدار داد که به تعهدات‌شان پایبند بمانند و در چارچوب هنجارهای بین‌المللی حکومت کنند.

وی گفت: «اگر رژیم در کابل به دنبال مشروعیت بین‌المللی است و دسترسی به میلیاردها پول بلوک شده در حساب‌های خارج افغانستان دارد بنابراین ما و دوستانمان از آنها می‌خواهیم به توافقات شان در اینکه افغانستان هیچگاه به محل رشد تروریسم تبدیل نشود، پایبند باشند. آنها باید اجازه خروج ایمن هر فردی را که خواستار خروج است، بدهند، و به حقوق زنان و دختران احترام بگذارند. ما به دنبال ایجاد بزرگترین اجماع بین‌المللی پیرامون این اصول هستیم تا جهان با یک صدا با طالبان صحبت کند. ما طالبان را برپایه رفتارشان و نه صحبت‌هایشان داوری می‌کنیم و ما از هر اهرم سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک برای حمایت از خودمان در برابر آسیب از سوی آنها و حمایت مردم افغانستان استفاده می کنیم.»

آقای جانسون که کشورش رئیس دوره‌ای گروه هفت است می‌گوید در مورد وضعیت افغانستان و در چارچوب موارد ذکر شده اجلاس اضطراری گروه هفت را تشکیل داده است، و برپایه تصمیمات آن، قطعنامه‌ای در شورای امنیت ملل متحد به تصویب رسیده است.

بریتانیا در کنار آمریکا به عنوان عضو ناتو و در راستای اجرای بند پنجم منشور این پیمان نظامی، بیست سال پیش برای مقابله با تروریسم القاعده وارد افغانستان شد. این متحد مهم واشنگتن، همزمان با خروج آمریکا از افغانستان نیروهای نظامی خود و اتباع خود را از این کشور خارج و سفارت خود را در کابل تعطیل کرد و بمانند آمریکا آن را به دوحه قطر منتقل کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG