لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

تحولات افغانستان - سرکوب خشونت‌آمیز تجمع زنان، ادامه درگیری‌ها در پنجشیر، و آمادگی فرودگاه کابل برای بازگشایی


ورودی به فرودگاه بین‌المللی حمید کارزای در کابل، افغانستان - آرشیو
ورودی به فرودگاه بین‌المللی حمید کارزای در کابل، افغانستان - آرشیو

در حالی که فعالان زن در افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای بر اهمیت حفظ حقوق زنان «به عنوان نیمی از جمعیت» کشور تاکید کرده‌اند، روز شنبه شبه‌نظامیان طالبان به سوی گروهی از زنان که خواستار «تضمین آزادی آموزش و اشتغال» بودند، گاز اشک آور پرتاب کردند.

ثریا، از کارمندان دولتی سابق در افغانستان گفت: «به همراه تعدادی از همکاران می‌خواستیم برای اعتراض و تظاهرات جلوی یک ساختمان دولتی برویم. اما قبل از آن که به آنجا برسیم طالبان گاز اشک آور پرتاب کردند و به یکی از زنان شوکر برقی زدند. سر یکی از خانم‌ها هم با قنداق تفنگ زخمی و خون آلود شد.»

در همین حال، طالبان مدعی شده‌اند که مقاومت در دره پنجشیر درهم شکسته شده و روز جمعه به نشانه پیروزی دست به تیراندازی هوایی در کابل زدند.

اما وزیر خارجه پیشین افغانستان با انتشار یک ویدیو در صفحه فیس‌بوک خود، شکست جبهه مقاومت پنجشیر را تکذیب کرد.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه پیشین افغانستان، گفت: «در چنین شرایطی که پنجشیر به پایگاه اصیل مقاومت مردمی افغانستان تبدیل شده، و تمام طرف‌ها بر گفتگو و ایجاد یک نقشه راه برای آینده تاکید دارند، انتظار مردم از طالبان این است که تا رسیدن به یک راه حل معقول و مورد قبول از حمله علیه مقاومت در پنجشیر جدا خودداری کنند.»

مقام های «جبهه مقاومت ملی» در پنجشیر می‌گویند، پنجشنبه و جمعه هفته گذشته نیروهای طالبان از سمت استان پروان در جنوب و از مسیر خاواک و گلبهار حمله کرده‌اند، و تقریباً ۳۰۰ طالب کشته و شمار دیگری زخمی شده‌اند.

عمادالدین مجاهد، جنگجوی ضد طالبان، گفت: «در سنگرهایمان هستیم و جنگ ما ادامه دارد. دشمن فعلا تار و مار شده و این اسلحه‌ها را از آنها گرفته‌ایم. اجساد طالبان این اطراف پخش شده و هر کس می تواند آنها را ببیند.»

با این حال، امرالله صالح معاون پیشین رئیس جمهوری افغانستان و از رهبران جبهه مقاومت پنجشیر که از خط مقدم دیدن کرده است، می گوید: «بدون شک وضعیت در جبهه پنجشیر خیلی سخت است.»

از سوی دیگر، سفیر قطر در افغانستان می‌گوید باند فرودگاه بین‌المللی کابل تعمیر شده و تا به حال سه هواپیمای قطری در آن به زمین نشسته است.

شیخ محمد بن جاسم آلِ ثانی همچنین گفت با تلاش‌های تیم فنی اعزامی از امیر‌نشین قطر، فرودگاه کابل آماده پذیرش هواپیماهای حامل کمک‌های بین المللی شده و دو هواپیما نیز از این فرودگاه به مزارشریف و قندهار پرواز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG