لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

ادعای طالبان در مورد خروج افغانستان از گرداب جنگ؛ مسعود «هموطنان» را به «قیام عمومی» علیه طالبان فراخواند


طالبان در مقابل ساختمان مقام ولایت پنجشیر. دوشنبه ۱۵ شهریور
طالبان در مقابل ساختمان مقام ولایت پنجشیر. دوشنبه ۱۵ شهریور

طالبان روز دوشنبه ۱۵ شهریور ادعا کرد نیروهای مخالفان در دره پنجشیر را شکست داده و با اعلام اینکه این گروه اسلامگرا، افغانستان را به طور کامل در دست گرفته است وعده داد به زودی دولت جدید تشکیل دهد.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است اعضای طالبان را بعد از دو روز نبرد با «جبهه مقاومت ملی افغانستان» مقابل ورودی ساختمان «مقام ولایت پنجشیر» نشان می‌دهد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «پنجشیر، آخرین مخفیگاه دشمن فراری، تسخیر شده است.» او پیشتر نیز در توئیتر نوشته بود: «ولایت پنجشیر آخرین لانهء دشمن مزدور نیز به گونه کامل فتح گردید.»

سخنگوی طالبان گفته بود: «کشور ما با این پیروزی و تلاش های اخیر از گرداب جنگ بیرون آمده و مردم ما در صلح، آزادی و رهایی زندگی شادی خواهند داشت.»

طالبان به مردم پنجشیر، که از نظر قومی با طالبان که عمدتا پشتون هستند متفاوت هستند و در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ علیه این گروه جنگیده اند، اطمینان داده است «تبعیضی علیه آنها» اعمال نخواهد شد.

مجاهد گفت: «آنها برادارن ما هستند و ما با هم برای هدفی مشترک و سعادت کشور همکاری خواهیم کرد.»

سخنگوی طالبان در حساب توئیتر خود ویدیوئی به اشتراک گذاشته است که درخواست خواهران «با احساس و متدین در مزار شریف» برای ایجاد «امارت اسلامی و حجاب شرعی» را نشان می دهد.

احمد مسعود، که بازمانده های ارتش افغانستان و نیروهای واحدهای ویژه و همچنین پیکارجویان محلی را رهبری می کند، در توئیتر نوشت جای او امن است اما جزییات بیشتری را در میان نگذاشت.

ذبیح الله مجاهد گفت به او گفته شده که مسعود و امرالله صالح، معاون سابق رئیس جمهوری افغانستان، به تاجیکستان گریخته‌اند.

در واکنش به ادعاهای طالبان، احمد مسعود روز دوشنبه در صفحه رسمی خود در فیس‌بوک با انتشار یک پیام صوتی از «هموطنان خود» خواست «به خاطر عزت، آزادی و سربلندی وطن» دست به «قیام عمومی» بزنند. او در این پیام می گوید مقاومت در پنجشیر و اندراب ادامه دارد.

صفحه توئیتر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» هم «ادعای دشمن» در مورد «اشغال کامل» پنجشیر را کذب دانسته و نوشته است نیروهای این جبهه «در قرارگاه ها که قبلا ایجاد شده حضور دارند.»

مسعود روز یکشنبه از پیشنهاد «علمای افغانستان» برای مذاکرات به منظور حل ‌و فصل درگیری‌ها با طالبان استقبال کرده بود و در فیس‌بوک نوشت: «جبهه مقاومت ملی در اصول موافق حل مشکلات فعلی و قطع فوری جنگ و ادامه مذاکرات است.»

اما روز دوشنبه با تایید حملات طالبان به پنجشیر گفت این حملات «طینت واقعی» طالبان را نشان داد، چرا که به گفته او طالبان وساطت علما برای توقف جنگ را نپذیرفتند.

مسعود در بخشی از این پیام گفت «بخشی از خانواده» خود را در حملات طالبان از دست داده است.

روز یکشنبه، فهیم دشتی، سخنگوی «جبهه مقاومت ملی» افغانستان، در نبرد با طالبان کشته شد و احمد مسعود با انتشار عکسی از آقای دشتی در اینستاگرام او را «شهید راه آزادی» نامید.

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان، نیز با انتشار متنی در فیس‌بوک خود با ابراز تاسف از کشته شدن فهیم دشتی، سخنگوی «جبهه مقاومت ملی افغانستان»، نوشت: «مرحوم فهیم دشتی از منتقدین سرسخت حکومت من و یک صدای رسا برای آزادی بیان بود. نبودش یک ضایعه است.»

واکنش ایران به تحولات افغانستان

ایران، اخبار پنجشیر را «نگران کننده» توصیف و حملات را محکوم کرد. به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه گفت: «پنجشیر تنها راه حل سیاسی دارد و محاصره پنجشیر به هیچ وجه از نظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه قابل قبول نیست.»

خطیب زاده «شهادت رهبران افغانستان » را «مایه تأسف» دانست و در واکنش به گزارش ها پیرامون دست داشتن پاکستان در کشته شدن فهیم دشتی گفت: «این موضوع را در دست بررسی داریم.»

برخی منابع خبری در هند می گویند نیروهای پاکستانی در حمله به پنجشیر مشارکت داشته اند.

احمد مسعود در پیام صوتی خود از دست داشتن «خارجی ها» در حملات اخیر به پنجشیر به شدت انتقاد کرده است.

او در حساب توئیتر خود تصویری از یک «جت جنگنده پاکستانی» را به اشتراک گذاشته که به گفته او توسط «شیر بچه ها» در پنجشیر سرنگون شده است.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز یکشنبه نسبت به وقوع «جنگ داخلی» در افغانستان در صورت شکست طالبان برای ایجاد قدت یکپارچه هشدار داده بود.

ژنرال میلی گفت: «برآورد نظامی من این است که شرایط فعلی احتمالا به جنگ داخلی منتهی شود. نمی دانم طالبان خواهد توانست قدرت را یکپارچه و حکومت خود را تثبیت کند یا نه.»

او گفت اگر طالبان نتواند چنین کاری کند، این اتفاق می‌تواند «منجر به بازسازی القاعده یا رشد داعش و یا دیگر گروه های تروریستی» طی سه سال آینده شود.

طالبان که حتی پیش از خروج نهایی نیروهای نظامی آمریکا طی هفته گذشته، توانست تسلط خود بر افغانستان را تثبیت کند، در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ که بر افغانستان حکومت می کرد نتوانسته بود دره پنجشیر را به تصرف خود درآورد.

XS
SM
MD
LG