لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

اژه‌ای می‌گوید ایرانیان خارج از کشور می‌توانند «با هماهنگی مراجع قضایی» به کشور وارد شوند


محسنی‌اژه‌ای (چپ) در کنار ابراهیم رئیسی
محسنی‌اژه‌ای (چپ) در کنار ابراهیم رئیسی

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران می‌گوید هیچ تبعه ایران که اکنون بیرون از این کشور است، «ممنوع‌الورود» نیست و برای بازگشت به ایران منعی ندارد و می‌تواند «با هماهنگی مراجع قضایی» به کشور وارد شود.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، روز دوشنبه، ۱۸ مرداد در سخنانی به «ابراز تمایل برخی ایرانیان مقیم خارج کشور برای بازگشت به وطن» و نگرانی آنها از «برخوردهای قضایی» اشاره کرد.

اژه‌ای به دادستان‌ها و روسای دادگستری‌ها گفت کسانی که در «سالیان دور» ممنوع‌الخروج بوده‌اند اما اکنون حکم جلب ندارند، حتما نباید به محض ورود به کشور دستگیر شوند.

او گفت: «اتفاقا مواردی هست که اگر این افراد بیایند و در این جا به مسائل آنها رسیدگی شود، به نفع آنهاست و از وضعیت بلاتکلیفی خارج می‌شوند.»

به گفته رئیس قوه قضائیه ایران، ایرانیانی اکنون در خارج از کشور زندگی می‌کنند که «اموال و امکانات آنها در داخل سرپرست ندارد» و برخی ذی‌نفعان آنها را نسبت به «بازگشت به کشور می‌ترسانند»، در حالی که اگر آنها برگردند، «در یک تحقیق و بررسی ساده و دقیق» مسائل مالی‌شان روشن می‌شود.

اکنون تعداد قابل توجهی از افراد دوتابعیتی که به ایران سفر کرده بودند، در این کشور زندانی هستند و شمار دیگری نیز خانواده‌هایشان در داخل کشور هدف فشار مقامات امنیتی و قضایی قرار گرفته‌اند.

چند هفته قبل راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با اشاره به تلاش دولت ایالات متحده برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی محبوس در ایران، از کسانی که قصد دارند به این کشور سفر کنند خواست که خود را به خطر نیاندازند.

XS
SM
MD
LG