لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۵

دیدار مورا و عراقچی در تهران؛ دو طرف درباره مذاکرات وین و مسائل منطقه‌ای گفت‌و‌گو کردند


آرشیو
آرشیو

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در مذاکرات وین که برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی در تهران حضور دارد، روز چهارشنبه ۱۳ مرداد درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین و مسائل منطقه‌ای با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش رسانه ‌های ایران، آقای عراقچی در دیدار با انریکه مورا بر «مواضع قطعی نظام» مبنی بر «رفع تحریم‌ها» علیه این کشور تأکید کرد.

آقای مورا معاون دبیرکل بخش اقدام خارجی اتحادیه اروپا است که در دور گذشته مذاکرات هسته‌ای، هماهنگی جلسات کمیسیون مشترک را به عهده داشت.

رسانه‌های اسرائیلی پیشتر گزارش داده بودند که وزارت خارجه اسرائيل نسبت به سفر انریکه مورا به ایران اعتراض کرده و گفته بود که اتحادیه اروپا با فرستادن نماینده خود به مراسم تحلیف ریاست جمهوری ابراهیم رئيسی، به تجاوزات ایران مشروعیت می‌دهد.

بنا بر گزارش‌ها، محور گفت‌وگوی انریکه مورا و عباس عراقچی علاوه بر مذاکرات هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای متحد اروپایی با آمریکا، مسائل منطقه‌ای، از جمله تحولات أفغانستان و همچنین همکاری دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا در خصوص مسايل مختلف بوده است.

کاظم غریب‌آبادی، مقام ارشد دولت روحانی، به تازگی گفت که در چند دور مذاکرات وین، آمریکا حاضر نشد تحریم بیش از ۵۰۰ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی را لغو کند.

همچنین علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی نیز با بیان این که نباید برای «استمرار تحریم» به تحریم‌کنندگان «بهانه» داد، گفته بود «آثار حاد» تحمل سه سال پرفشار اقتصادی در اثر تحریم در چند ماه گذشته بر زندگی مردم «مشهودتر» شده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه گفت: «اگر برنامه هسته‌ای ایران مهار نشود، هر چالش و تهدید ناشی از ایران خطرناکتر خواهد بود. ما انتظار نداریم که [مهار کردن برنامه هسته‌ای ایران] تمامی نگرانی‌های ما نسبت به رفتار آنها در سطح جهان را برطرف کند؛ اما معتقدیم داشتن قابلیت دید بهتر بر ظرفیت‌ها و توانایی‌های هسته‌ای آنها در جهت منافع ملی ما و منافع بسیاری از شرکای‌ ما است.»

او بار دیگر گفت که دولت آقای بایدن همچنان کاملا آماده است که به دور بعدی مذاکرات در وین برگردد.

XS
SM
MD
LG