لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۱

وال استریت ژورنال: آمریکا هزینه شکست مذاکرات هسته‌ای را برای ایران بالا می‌برد


مذاکرات وین - آرشیو
مذاکرات وین - آرشیو

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی به نقل از منابع آمریکایی و افراد آگاه به موضوع نوشته است ایالات متحده در حال بررسی تحریم های سخت‌تر علیه فروش نفت ایران به چین است تا هزینه ترک احتمالی مذاکرات هسته‌ای را که در حال حاضر به تعویق افتاده است برای ایران بالا ببرد.

وال استریت ژورنال همچنین نوشته است بررسی اعمال تحریم‌های سخت‌تر با این هدف است که ایران تشویق شود برای در امان ماندن از این تحریم‌ها، توافق هسته‌ای را بپذیرد.

مذاکره کنندگان آمریکایی از ماه آوریل سرگرم همکاری با قدرت‌های اروپایی و جهانی به منظور احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ هستند که برنامه هسته ای ایران را در مقابل کاستن از دامنه تحریم‌ها محدود می کند.

تاکنون شش دور از این گفت وگوها در وین، پایتخت اتریش برگزار شده اما نتیجه مشخصی به دست نیامده است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، در حالی که گفت وگوها متوقف شده است، آمریکا مجموعه ای از گزینه ها را برای وادار کردن ایران به ادامه گفت وگوها و یا تنبیه تهران در صورت خودداری از مذاکرات بررسی کرده است.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشته است یکی از این گزینه ها که در مرحله پیش نویس است، اعمال تحریم‌های تازه بر شبکه‌های کشتیرانی است که به صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران و درآمدزایی برای این کشور کمک می کند. به نوشته این روزنامه، بر اثر چنین تحریمی، فروش نفت ایران به مشتری اصلی خود یعنی چین به میزان زیادی محدود می شود. ایران صادرات نفت به چین را افزایش داده است.

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، روز شنبه در توییتی نوشت ایران در «یک دوره جابجایی» به منظور «انتقال دموکراتیک قدرت» است و طرف‌های مذاکرات هسته‌ای باید منتظر تشکیل دولت جدید در ایران بمانند.

قرار است ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری جدید کار خود را از نیمه مرداد آغاز کند.

مقامات آمریکا پیشتر گفته اند قدرت اصلی در ایران در اختبار رهبر جمهوری اسلامی است و انتظار نمی رود سیاست های کلان حکومت ایران، از جمله برنامه هسته ای، با جابجایی روسای جمهور این کشور تغییر کند. واشنگتن آمادگی خود را برای حضور در دور هفتم گفت و گوها اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG