لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۶

پاسخ یک سخنگوی اتحادیه اروپا به صدای آمریکا درباره ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای وین: گذر زمان به نفع هیچکس نیست


مذاکرات هسته‌ای وین
مذاکرات هسته‌ای وین

یک سخنگوی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی، روز پنج شنبه در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا، با اشاره به اینکه هنوز تاریخی برای از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم هسته‌ای ایران و آمریکا مشخص نشده است، گفت: «فرصت دادن به دیپلماسی امری مهم است، اما گذر زمان به نفع کسی نیست. بنابراین باید از تأخیرهای بی‌مورد جلوگیری شود و در اسرع وقت و با انعطاف‌پذیری لازم به مذاکرات برگردیم.»

او این مطلب را در پاسخ به پرسشی درباره تماس تلفنی چهارشنبه محمد جواد ظریف با جوزپ بورل، و اینکه آیا تاریخی برای از سرگیری مذاکرات مطرح شده است، عنوان کرد و افزود :«ما مذاکره درباره مسیر آتی برجام و تحولات در افغانستان را تأیید می کنیم، اما جزئیات بیشتری از آن را نمی توانیم به اشتراک بگذاریم.»

این سخنگو در ادامه افزود که «هنوز تاریخ مشخصی برای از سرگیری مذاکرات وین مشخص نشده است. هماهنگ کننده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات، همچنان در تماس نزدیک با شرکت کنندگان در برجام از جمله ایران، و همچنین ایالات متحده است تا اطمینان حاصل شود که مذاکرات در اسرع وقت از سر گرفته می‌شود.»

پیشتر یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا در مورد ارزیابی این اتحادیه از عملکرد هسته‌ای ایران در طول وقفه زمانی در مذاکرات وین، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود: «در این میان، ما به شدت نگران مسیر هسته‌ای هستیم که ایران در پیش گرفته است. ما بارها از ایران خواسته‌ایم که به تعهدات خود در قالب برجام برگردد و این کار را ادامه می دهیم.»

مقامات جمهوری اسلامی به اتحادیه اروپا گفته‌اند که مایل هستند تا دور بعدی گفتگوها درباره برجام را در وین، پس از روی کار آمدن دولت جدید از سر بگیرند، اما بازه زمانی برای آن تعیین نکرده اند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG