لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن به موضع بریتانیا درباره نفتکش مرسر استریت واکنش نشان داد


نفتکش «مرسر استریت» در نزدیکی بندر فجیره
نفتکش «مرسر استریت» در نزدیکی بندر فجیره

سفیر جمهوری اسلامی در لندن در مصاحبه با یک روزنامه‌ معتبر انگلیسی، تصمیم دولت بریتانیا مبنی بر مقصر دانستن حکومت ایران در حمله به نفتکش «مرسر استریت» را «واکنشی ناپخته» دانست و هشدار داد که اختلاف در این باره، نباید به روابط دو کشور لطمه بزند یا مذاکرات احیای برجام را از مسیر خود خارج سازد.

مصاحبه فایننشال تایمز با محسن بهاروند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، در پی انتشار بیانیه رسمی بریتانیا که ایران را عامل حمله به نفتکش مرسر استریت معرفی می‌کند، انجام گرفته است. در جریان این حمله پهپادی، دو تن از خدمه این نفتکش، از جمله یک شهروند بریتانیا، جان خود را از دست دادند.

محسن بهاروند، که پیشتر معاونت امور بین‌المللی و حقوقی وزارت خارجه جمهوری اسلامی را برعهده داشت، به فایننشال تایمز گفت دولت بریتانیا باید ابتدا تحقیق کند و شواهد داشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی در لندن، «برجام» را یک مورد بسیار ویژه توصیف کرد و گفت که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین «نباید تحت‌‌الشعاع هیچ چیز دیگری قرار گیرد.»

تاکنون شش دور از گفتگوهای احیای برجام در وین برگزار شده است و مقامات ایران پیشتر به طرف‌های مذاکره کننده اعلام کرده بودند که تا روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به مذاکرات ادامه نمی‌دهند.

این در حالی است که انتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ خود تاکید کرد که ایالات متحده به همراه بریتانیا، رومانی، و اسرائیل در حال هماهنگ کردن «پاسخی جمعی» به این حمله است.

بهاروند در این مصاحبه همچنین مدعی شده است که اسرائیل در سال جاری، به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. وی گفت: «اگر نگران تجارت و کشتیرانی هستید، باید ببینید در منطقه چه می‌گذرد.» وی افزود: «اسرائیل نگران برجام است. اسرائیل نگران قدرت ایران است.»

XS
SM
MD
LG