لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

بریتانیا: حمله غیرقانونی و بی‌رحمانه به نفتکش مرسر استریت کار ایران بوده است


دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا - آرشیو
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا - آرشیو

دولت بریتانیا روز یکشنبه ١٠ مرداد با صدور بیانیه‌ای ایران را متهم کرد که عامل حمله مرگبار روز پنج‌شنبه به نفت‌کش ام‌وی مرسر استریت بوده است و این حمله را محکوم کرد.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، گفت که این کشور معتقد است که حمله به آن نفتکش کار ایران بوده است.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، با صدور بیانیه‌ای گفت «بریتانیا حمله غیرقانونی و بی‌رحمانه علیه یک کشتی تجاری در نزدیکی ساحل عمان را که منجر به کشته‌شدن یک شهروند بریتانیایی و یک رومانیایی شد، محکوم می‌کند. به یاد خانواده و دوستان کشته‌شدگان این حادثه هستیم.»

در ادامه این بیانیه آمده است که «معتقد هستیم این حمله عامدانه، حساب‌شده، و نقض آشکار قوانین بین‌المللی از سوی ایران بود. بر اساس ارزیابی‌های بریتانیا، به احتمال زیاد ایران با یک یا چند پهپاد به ام‌وی مرسر استریت در آب‌های بین‌المللی در نزدیکی عمان در روز ٧ مرداد حمله کرد.»

این بیانیه می‌گوید: «ایران باید به این حملات پایان دهد، و کشتی‌ها باید اجازه داشته باشند آزادانه و بر اساس قوانین بین‌المللی دریانوردی کنند. بریتانیا در ارتباط با پاسخی هماهنگ به این حمله غیرقابل‌قبول، در حال همکاری با شرکای بین‌المللی‌مان است.»

صبح روز یکشنبه، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز در جلسه هفتگی کابینه خود به طور مستقیم ایران را مسئول حمله پهپادی به نفت‌کش مرسر استریت دانست. آقای بنت با توصیف این حمله به عنوان «اقدام دزدی دریایی» تهدید کرد اسرائیل می‌داند چگونه پیامش را به روش خودش به ایران منتقل کند.

روز شنبه فرماندهی مرکزی ایالات متحده نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان نفت‌کش مرسر استریت را اسکورت می‌کند.

حمله به نفت‌کش ام‌وی مرسر استریت که پنجشنبه ٧ مرداد صورت گرفت، نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه بارها از پهپادهای انتحاری در حملات خود استفاده کرده‌اند.

تهران دست داشتن در حمله به نفتکش مرسر استریت را رد کرده است. پیشتر رسانه‌ها از هدف قرار دادن شناورهای مرتبط با ایران و اسرائيل از سوی نیروهای این دو کشور متخاصم خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG