لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت؛ نخست وزیر اسرائيل انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه برد


نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل، اورشلیم، ١٠ مرداد ۱۴۰۰
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل، اورشلیم، ١٠ مرداد ۱۴۰۰

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه ۱۰ مرداد در جلسه هفتگی کابینه خود به طور مستقیم ایران را مسئول حمله پهپادی به نفت‌کش مرسر استریت در دریای عمان معرفی کرد. حمله‌ای که منجر به کشته‌شدن دو نفر از خدمه آن کشتی شد.

این نفتکش را گروه دریایی زودیاک که در لندن مستقر است اداره می‌کند که متعلق به یک میلیاردر اسرائيلی است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای بنت افزود: «ایرانی‌ها که با پهپاد به [نفت‌کش] مرسر استریت حمله کردند، می‌خواستند به یک هدف اسرائیلی آسیب برسانند.» وی در ادامه گفت اما در عوض حمله آنها منجر به کشته شدن یک رومانیایی و یک بریتانیایی شد.

بنت با توصیف این حمله به عنوان «اقدام دزدی دریایی» تهدید کرد که اسرائیل می‌داند چگونه پیامش را به روش خودش، به ایران منتقل کند.

همزمان در تهران سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در کنفرانسی مطبوعاتی اظهارات مقامات اسرائیلی را «اتهام‌زنی‌های واهی» خواند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت «من الان شنیدم که ایران با انکار به روشی بزدلانه سعی در رفع مسئولیت از خود در این واقعه دارد.من اینجا قاطعانه می‌گویم، ایران این حمله را علیه کشتی انجام داده است. رفتار تهاجمی ایران نه تنها برای اسرائيل، بلکه برای منافع بین المللی و آزادی دریانوردی و تجارت خطرناک است. شواهد اطلاعاتی در این باره وجود دارد و اسرائيل انتظار دارد نظام بین الملل این پیام را به ایران منتقل کند که مرتکب اشتباه بزرگی شده است. به هر حال ما می‌دانیم که پیام را چگونه به شیوه خودمان به ایران منتقل کنیم.»

حمله به نفت‌کش مرسر استریت که پنجشنبه ٧ مرداد صورت گرفت، نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه بارها از پهپادهای انتحاری در حملات خود استفاده کرده‌اند.

رسانه‌های خبری پیشتر گزارش داده بودند که اسرائیل و ایران به اهداف دریایی یک‌دیگر در آب‌های منطقه خاورمیانه حمله کرده‌اند.

روز شنبه فرماندهی مرکزی ایالات متحده نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ناو هواپیمابر یواس‌اس رونالد ریگان نفت‌کش مرسر استریت را اسکورت می‌کند.

وزارت خارجه امریکا با صدور بیانیه ای که ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه نیز آن را در توییتر منتشر کرد، گفت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا و نفتالی بنت نخست وزیر اسرائيل، در مورد حمله به کشتی تجاری «مرسر استریت» که در سواحل دریای عمان در حال عبور بود گفتگو، و توافق کردند تا با بریتانیا و رومانی و سایر شرکای بین المللی برای یافتن حقایق در مورد این حمله، همکاری و گام بعدی مناسب را بررسی کنند.

روزنامه تایمز اسراییل گزارش داده است که اسرائيل، کشورهای آمریکا و بریتانیا را در جریان اطلاعاتی قرار داده که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران در این حمله دست داشته است.

XS
SM
MD
LG