لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۲

در پی حمله مرگبار به نفتکش «مرسر استریت» وزیر دفاع اسرائیل خواستار اقدام «فوری» علیه ایران شد


وزیر دفاع اسرائیل

وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه ۱۱ مرداد حمله مرگبار روز پنجشنبه به نفتکش «مرسر استریت» را تشدید عمده تنش از سوی جمهوری اسلامی توصیف کرد و هشدار داد که کشورش باید فورا علیه ایران اقدام کند.

به گزارش «تایمز اسرائیل» بنی گانتز گفت: «تنش‌‌آفرینی ایران در منطقه به طور کلی و به ویژه در حوزه دریایی در حال تشدید است.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین گفت، روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران که متهم به مشارکت در کشتار دسته‌جمعی زندانیان در پایان جنگ میان ایران و عراق است، ایران را برای جهان خطرناک‌تر می‌کند.

او افزود: «اسرائیل از ابزارها و گزینه‌های گوناگونی برای حفاظت از شهروندان خود برخوردار است و ما هر کسی را که بخواهد به ما آسیب برساند در زمان، مکان، و با استفاده از روش‌هایی که به نفع ما و امنیت ما باشد پاسخگو خواهیم کرد.»

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پس از آن که ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و بریتانیا، تهران را مسئول حمله به نفتکش تحت مدیریت یک شرکت اسرائیلی در آب‌های دریای عمان دانستند، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرد که به هرگونه تهدید علیه امنیت خود پاسخ فوری خواهد داد.

تهران هرگونه دست داشتن در حمله روز پنجشنبه را که در آن دو نفر از خدمه - یک بریتانیایی و یک رومانیایی - کشته شدند، رد کرده است.

بریتانیا روز دوشنبه سفیر ایران را احضار کرد. خبرگزاری فارس نیز گزارش داد که ایران، کاردار بریتانیا و نماینده ارشد رومانی در تهران را به دلیل «اتهامات کشورهایشان علیه جمهوری اسلامی ایران» فراخوانده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، این واقعه را حمله‌ای «غیرقابل قبول و وحشیانه» به کشتیرانی تجاری توصیف کرد.

حمله به نفت‌کش «مرسر استریت» که پنجشنبه ٧ مرداد صورت گرفت، نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه بارها از پهپادهای انتحاری در حملات خود استفاده کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG