لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۴

وزیر خارجه آمریکا: حمله پهپادی ایران به کشتی «مرسر استریت» پاسخی جمعی در پی دارد


آنتونی بلینکن در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه
آنتونی بلینکن در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه طی سخنانی بار دیگر حمله به کشتی تجاری «مرسر استریت» را کار ایران دانست و آن را محکوم کرد و گفت در هماهنگی با بریتانیا، اسرائیل، رومانی و دیگر کشورها، پاسخی جمعی به ایران داده می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۱ مرداد و در جریان یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن گفت: «اول می‌خواهم بار دیگر حمله روز جمعه با یک پهپاد مجهز به مواد انفجاری به کشتی تجاری «مرسر استریت» که به آرامی در شمال دریای عرب و در آب‌های بین‌المللی در حرکت بود و کشته شدن دو تن را در پی داشت، محکوم کنم.»

آنتونی بلینکن افزود: «ما یک بررسی جامع انجام دادیم و اطمینان داریم که ایران این حمله را انجام داده است. این حمله از الگوی حملات مشابه ایران، از جمله مواردی که در گذشته در آنها از پهپادهای مجهز به مواد منفجره استفاده شده است، پیروی می‌کند.»

وزیرخارجه ایالات متحده گفت: «هیچ توجیهی برای این حمله به یک کشتی آرام بازرگانی در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی وجود ندارد. اعمال ایران، تهدیدی مستقیم به آزادی دریانوردی و بازرگانی است. این اقدام جان دریانوردهای بی‌گناه را گرفت. ما در حال حاضر مشغول هماهنگی با شرکایمان و مشورت با دولت‌ها در منطقه هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی که تعبیرش از این اقدام ایران چیست و آیا می‌تواند نشانه‌ای از سیاست دولت جدید ایران باشد گفت: «در مورد ایران، ما شاهد یک رشته اقدامات ایران در ماه‌های بسیاری از جمله علیه کشتیرانی، بوده‌ایم. من مطمئن نیستم این اقدام خاص، چیزی جدیدی باشد» یا حاوی پیامی از دولت جدید باشد.

آنتونی بلینکن در ادامه افزود اما پیامی که این حمله می‌دهد این است که ایران همچنان به رفتار «به شدت بی‌مسئولانه»، در خصوص دریانوردی، بازرگانی، «تهدید دریانوردهای بی‌گناه که فقط مشغول عبور تجاری در آب‌های بین‌المللی هستند» ادامه می‌دهد.

او گفت: «همان طور که گفتم، ما در هماهنگی نزدیک با بریتانیا، اسرائیل، رومانی و دیگر کشورها هستیم و پاسخی جمعی در راه خواهد بود.»

در همین حال روز دوشنبه ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، تلفنی با آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل گفت‌وگو کرد. به گفته فرماندهی مرکزی ایالات متحده، در این دیدار دو طرف دیدگاه‌های خود در مورد مسائل امنیتی منطقه و فرصت همکاری‌های آینده را به اشتراک گذاشتند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز در همین روز با «ایال هولاتا» که چند روز دیگر رسما مشاور امنیت ملی جدید اسرائیل می‌شود، دیدار و گفت‌وگو کرد. چالش‌های استراتژیک در منطقه از جمله تهدیدها از سوی ایران در این دیدار مطرح شد و قرار شد در این موارد مشورت‌های‌‌ دو‌جانبه در آینده دنبال شود.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم روز دوشنبه در کنفرانس خبری در واکنش به حمله مرگبار اخیر به نفت‌کش مرسر استریت در سواحل عمان گفت، اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند خود تصمیم بگیرد.

حمله به نفت‌کش ام‌وی مرسر استریت که پنجشنبه ٧ مرداد در آبهای آزاد و در شمال دریای عرب صورت گرفت، نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه بارها از پهپادهای انتحاری در حملات خود استفاده کرده‌اند.

نفت‌کش «مرسر استریت» که هدف حمله پهپادی قرار گرفت، تحت پرچم لیبریا در حرکت بود و توسط شرکت اسرائیلی «زودیاک ماریتایم» اداره می‌شود.

XS
SM
MD
LG