لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۷

شاهزاده رضا پهلوی مخالف بازگشت آمریکا به برجام است


شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو
شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی معتقد است جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده، با پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ ایران یا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در برابر «باج‌خواهی هسته‌ای» جمهوری اسلامی تسلیم خواهد شد.

وی در مصاحبه‌ای با نیوزویک، که گزارش آن روز جمعه ۲۴ بهمن منتشر شد، پیوستن دوباره آمریکا به برجام را یک «خطای بزرگ» دانست، حتی اگر حامیان و امضاکنندگان آن استدلال کنند تنها راه واقع‌بینانه برای مهار برنامه هسته‌ای ایران است.

به اعتقاد این چهره سرشناس مخالف حکومت ایران که اکنون ساکن آمریکا است، «تصمیم دولت (بایدن) به رو کردن دست خود پیش از آن که روی کار بیاید، موجب شد رژیم (ایران) با غنی‌سازی بیشتر و بالاتر مواد اولیه بمب هسته‌ای، سراسیمه سطح تهدیدهای خود را افزایش دهد

شاهزاده رضا پهلوی با بیان این که «اجزای حیاتی توافق ساقط شده‌اند و به زودی بیشتر هم خواهد شد»، گفت که توافق «اگر در ۲۰۱۵ ارزشی تأمل‌برانگیز داشت، واضح است در ۲۰۲۱ توافقی بد است. ایالات متحده نباید تسلیم باج‌خواهی هسته‌ای شود

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

اما همچون ایالات متحده در میان ایرانیان نیز رویکرد یکسانی در قبال بازگشت آمریکا به برجام وجود ندارد. از جمله جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی ساکن ایران که در بین آنها چندین زندانی سیاسی نیز حضور دارد، با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری جدید آمریکا از او خواسته‌اند که فشار بر رژیم ایران را ادامه داده و از حقوق بشر در ایران پشتیبانی کند.

در آمریکا نیز بیش از ۵۰ تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای از جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده، خواستند به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران باز نگردد.

درحالی که ۴۱ مقام سابق آمریکایی با امضای یک نامه سرگشاده به جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده خواستار بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران شده و هشدار داده‌اند ناکامی در این امر می‌تواند به معنای یک جنگ پرهزینه جدید باشد.

XS
SM
MD
LG