لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

یکی از کنشگران ایرانی امضاکننده نامه به پرزیدنت بایدن: باید از شرایط وخیم ایران گذر کرد


زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و آتش نشان که در سالهای اخیر چندین بار بازداشت و زندانی شد.
زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و آتش نشان که در سالهای اخیر چندین بار بازداشت و زندانی شد.

جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی ایران که در بین آنها چندین زندانی سیاسی نیز حضور دارد، با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری جدید آمریکا از او خواسته‌اند که فشار بر رژیم ایران را ادامه داده و از حقوق بشر در ایران پشتیبانی کند.

در این نامه که در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ امضا شده و نسخه‌ای از آن به دست صدای آمریکا رسیده با اشاره به اعتراضات گسترده مردم ایران در دو سال اخیر و سرکوب خونبار آن از سوی حکومت ایران آمده است: «حکومت دینی جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.»

امضاکنندگان «شرایط سیاسی امروز در ایران و خاورمیانه» را «فرصتی تاریخی» برای گذار از جمهوری اسلامی نامیده و از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا چهار خواسته مطرح کرده‌اند. یکی این که «منافع و خواست اکثریت مطلق مردم ایران برای دستیابی به یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار را در برابر مصالح نظام دینی جمهوری اسلامی» به رسمیت بشناسد؛ دوم «تداوم فشارهای حداکثری سیاسی، دیپلماتیک و مالی» بر رژیم ایران؛ پشتیبانی از حقوق بشر در ایران و «آزادی همه زندانیان سیاسی – عقیدتی»؛ و در نهایت پشتیبانی از «اراده ملت ایران برای گذار خشونت پرهیز به سوی سامانه ای دموکراتیک و سکولار، از طریق برگزاری همه پرسی آزاد و عادلانه».

زرتشت احمدی راغب، یکی از چند ده کنشگر ساکن ایران که این نامه را امضا کرده‌اند در گفت‌وگو با صدای آمریکا می‌گوید اهمیت تهیه این نامه برای تاکید بر «شرایط بسیار وخیم امروز ایران» بوده است.

این کنشگر مدنی و آتش‌نشان که پیش از این بیانیه درخواست استعفای آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی (موسوم به نامه ۱۴+۱۴) را نیز امضا کرده است، می‌گوید که در این نامه خواسته‌اند بر اهمیت گذر از شرایط ناگوار امروز ایران تاکید کنند.

این نامه که به انگلیسی نوشته شده، توسط ۳۸ فعال و زندانی پیشین سیاسی از جمله منوچهر بختیاری، زرتشت احمدی راغب،‌ مجید قاضی پور،‌ عیسی خان حاتمی، یاسمین حنیفه طباطبایی، بهفر لاله‌زاری، ‌نرگس منصوری، فرنگیس مظلوم، محمد نوریزاد،‌ فاطمه سپهری،‌ حشمت الله طبرزدی و کوروش زعیم امضا شده است.

برای خواندن نامه به انگلیسی، روی این عکس کلیک کنید:

XS
SM
MD
LG