لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

بیش از ۵۰ نماینده جمهوری‌خواه کنگره خواستار عدم بازگشت آمریکا به برجام شدند


نمایی از ساختمان کنگره ایالات متحده
نمایی از ساختمان کنگره ایالات متحده

بیش از پنجاه تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای از جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده، خواستند به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران باز نگردد.

مایک گارسیا نماینده کالیفرنیا، در بیانیه‌ای در وبسایت خود اعلام کرد به گِرِگ مورفی، نماینده کارولینای شمالی، و ۵۰ نماینده جمهوری‌خواه دیگر حامی این درخواست، پیوسته است.

وی در این بیانیه که روز پنجشنبه ۱۶ بهمن منتشر کرد، گفت برجام از یک «ایران هسته‌ای» پیشگیری نکرده است و «توافق هسته‌ای ایران از روز اول یک شکست بود.»

گِرِگ مورفی پیشتر در روز سه‌شنبه اعلام کرده بود به همراه ۵۱ نماینده جمهوری‌خواه این نامه را به رییس جمهوری جدید ایالات متحده از حزب دموکرات ارسال کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، برگرداند. در پی آن، تهران نیز تعهدات خود در برجام را نقض کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که ۲۰ ژانویه وارد کاخ سفید شد، پیشتر گفته بود در صورتی که تهران کاملا به تعهداتش عمل کند، ایالات متحده به برجام باز خواهد گشت.

روز دوشنبه ۱۳ بهمن نیز، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد که چنانچه ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای عمل کند، آمریکا هم به این توافق باز خواهد گشت.

XS
SM
MD
LG