لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

سه کشور اروپایی نسبت به تولید «اورانیوم فلزی» در ایران ابراز نگرانی عمیق کردند


از راست: وزرای خارجه بریتانیا،‌ آلمان و فرانسه
از راست: وزرای خارجه بریتانیا،‌ آلمان و فرانسه

دولت های بریتانیا، فرانسه، و آلمان در بیانیه‌‌ای مشترک نگرانی عمیق خود را از تولید اورانیوم فلزی در ایران، ابراز داشتند.

در بیانیه سه کشور اروپایی که روز جمعه، ۲۴ بهمن در یک سایت دولتی بریتانیا نیز منتشر شد، آمده است که آنها از بابت تولید اورانیوم فلزی در ایران - موضوعی که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کرده است - به شدت نگران هستند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا تائید کرد ایران مقداری اورانیوم فلزی در تاسیسات هسته ای خود تولید کرده است که می تواند در ساخت سلاح هسته ای نیز مصرف شود.

بیانیه مشترک سه کشور اروپایی می‌گوید که تولید آلومینوم فلزی در ایران، برجام را نقض می کند. در این بیانیه آمده است: «ایران تحت برجام متعهد شد که به مدت ۱۵ سال، از تولید یا تهیه اورانیوم فلزی و یا انجام تحقیق و توسعه در خصوص اورانیوم و آلیاژهای آن، خودداری کند.»

آنها می گویند ایران برای چنین فعالیت هایی هیچ توجیه غیرنظامی ندارد، چرا که این اقدامات گام هایی مهم برای تولید سلاح هسته ای است.

سه کشور اروپایی در بیانیه خود از ایران خواستند این فعالیت ها را فورا متوقف کند و از برداشتن گام های جدید هسته ای که ناقض تعهداتش است، خودداری کند.

آنها می گویند ایران با چنین اقداماتی فرصت تجدید دیپلماسی برای رسیدن به اهداف کامل برجام را تضعیف می کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در یک واکنش توئیتری به این بیانیه سه کشور اروپایی، پرسیده است: آیا شرکای ما در تروئیکای اروپایی، بند۳۶ برجام و بسیاری از نامه‌های ایران را بر این اساس خوانده اند؟ با کدام منطق مسئولیت متوقف کردن اقدامات اصلاحی ایران پس از گذشت یک سال کامل از خروج آمریکا از برجام - و نقض آن - با ایران است؟

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۳ بهمن در پاسخ به صدای آمریکا گفت، همانطور که جو بایدن در دوران نامزدی انتخابات و بعد از ریاست جمهوری تاکید کرده، سیاست ایالات متحده این است که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند اجازه ساخت سلاح هسته‌ای را داشته باشد.

XS
SM
MD
LG