لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۵

آسوشیتدپرس: ایران یک تلاش ناکام برای پرتاب ماهواره داشته و برای یک پرتاب دیگر آماده می‌شود


تصوير مربوط به پرتاب ماهواره سیمرغ که سال گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام داد

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد ایران در تلاشی ناموفق اقدام به پرتاب یک ماهواره کرده و در حال تلاش برای پرتابی دیگر است.

در این گزارش که روز چهارشنبه دوم تیر منتشر شد، آمده است که به باور کارشناسان تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد چند هفته پیش تلاشی برای پرتاب ماهواره در سایت هوایی امام خمینی در استان سمنان انجام شده، ولی ناکام بوده است.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، هرگونه تلاش ناموفق برای پرتاب ماهواره را انکار کرد. ولی در مورد فعالیت‌های انجام شده در این محل هم توضیحی نداد. آسوشیتدپرس می‌گوید نمایندگی ایران در سازمان ملل هم به درخواست برای واکنش جواب نداده است.

با این حال آقای جهرمی روز چهارشنبه ۲ تیر در یک رشته توییت با اشاره به تحریم صنایع فضایی ایران در یکسال گذشته، بر انجام «آزمایش‌های مستمر» در رابطه با طراحی و ساخت ماهواره سنجشی با دقت بالا، طراحی و ساخت ماهواره‌بر، و تلاش برای اعزام موجود زنده به فضا تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، این تلاش روز ششم ژوئن (۱۶ خرداد) انجام شده و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد تانکرهای سوخت و یک جرثقیل بزرگ سفیدرنگ که راکت را در خود جای داده است، مشغول آماده شدن برای پرتاب هستند.

طبق این تصاویر، سوخت کافی برای انجام مرحله اول و دوم راکت سیمرغ ایران وجود دارد.

اما تصاویر مربوط به ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد)، فعالیت‌ها به تدریج در عکس‌ها کمتر شده است و کارشناسان می‌گویند در همین بازه زمانی، ایران تلاش کرده است ماهواره را پرتاب کند.

سرهنگ دوم نیروی هوایی یوریا اورلاند، یکی از سخنگویان پنتاگون، در بیانیه‌ای گفت:‌ «ستاد فرماندهی فضایی ایالات متحده از تلاش ناکام ایران برای پرتاب راکت که در نخستین ساعات روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) روی داد، آگاه است.» او به جزئیات بیشتر در این مورد اشاره نکرد.

آسوشیتدپرس می‌گوید از روز یکشنبه این هفته بار دیگر تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد تلاش‌ها و حرکت‌ها در این سایت افزایش یافته است. کارشناسان می‌گویند این تصاویر نشان می‌دهد قرار است به زودی پرتاب دیگری انجام شود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سال گذشته نیز ماهواره‌ای را به فضا پرتاب کرد و این پرتاب در آن زمان با واکنش آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل همراه شد.

XS
SM
MD
LG