لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

وزیر خارجه آمریکا: برنامه فضایی ایران نه صلح‌آمیز است و نه غیرنظامی


وزیر خارجه ایالات متحده برنامه فضایی ایران را خطرناک و غیرصلح‌آمیز خوانده و می‌گوید دولت آمریکا هرگز ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر غیرنظامی بودن این برنامه را باور نکرده است.

مایک پمپئو روز شنبه ۶ اردیبهشت با صدور بیانیه‌ای گفت، «ایران سالها ادعا کرده است که برنامه فضایی‌اش صلح‌آمیز و غیرنظامی است. دولت پرزیدنت ترامپ هرگز به این قصه اعتقاد نداشته است.»

او اضافه کرد: پرتاب این هفته ماهواره نظامی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی -سازمان تروریستی خارجی تحت تحریم- آنچه را که ما همواره می گفتیم را روشن کرد: برنامه فضایی ایران نه صلح‌آمیز است و نه در کل غیرنظامی.

در ادامه بیانیه آمده است: مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در فوریه ۲۰۲۰ گفته بود که ایران طرفدار استفاده صلح‌جویانه از فضاست و این که همه فعالیت‌های جمهوری اسلامی در عرصه فضایی شفاف است، اما پرتاب نظامی اخیر، که مخفیانه طراحی و انجام شد، ثابت کرد این اظهارات سراسر دروغ بودند.

آقای پمپئو با اشاره به این که فناوری سامانه ماهواره‌بر با موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما مشابهت دارد گفت، هیچ کشوری به دنبال فناوری موشکی بالیستیک قاره‌پیما نبوده مگر به قصد حمل کلاهک هسته‌ای.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد، همه کشورهای خواهان صلح باید توسعه فناوری‌های مرتبط با موشک‌های بالیستیک در ایران را رد کنند و برای مهار برنامه‌های موشکی خطرناک جمهوری اسلامی به یکدیگر بپیوندند و برای شروع، از تمدید تحریم سازمان ملل متحد در مورد فروش سلاح‌های متعارف به ایران، که در اکتبر آینده منقضی می‌شود، حمایت کنند.

وی با تاکید بر این که رژیم ایران به عنوان حکومت سردمدار تروریسم و یهودستیزی در جهان نباید اجازه خرید و فروش سلاح‌های متعارف را داشته باشد، از اتحادیه اروپا خواست افراد و نهادهای دخیل در برنامه موشکی ایران را تحت تحریم قرار دهد.

مایک پمپئو در پایان خاطر نشان کرد هنگامی که مردم ایران از پاندمی کرونا در رنج هستند و جان خود را از دست می‌دهند، قابل تاسف است که می‌بینیم رژیم منابع و تلاش خود را صرف اهداف تحریک‌آمیز نظامی می‌کند که هیچ کمکی برای مردم نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG