لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

ایران از «خنثی شدن» یک حمله «خرابکارانه» به یک سایت هسته‌ای خبر داد


تاسیسات هسته‌ای ایران در نطنز
تاسیسات هسته‌ای ایران در نطنز

مقامات ایران می‌گویند که یک «حمله خرابکارانه» به یکی از تاسیسات هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران را خنثی کرده‌اند.

تلویزیون دولتی ایران روز چهارشنبه دوم تیرماه بدون ذکر جزئیات و چگونگی این حمله اعلام کرد این حمله که یک مرکز هسته‌ای در شهر کرج را هدف قرار داد هیچگونه خسارات و تلفاتی در پی نداشته و نتوانسته است برنامه هسته‌ای ایران را مختل کند.

آسوشیتدپرس می‌‌گوید یک مقام ایرانی که نخواست نامش فاش شود، با خودداری از اظهارنظر در این باره این خبرگزاری را به گزارش اولیه «نورنیوز» که گفته می‌شود یک سایت خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی است، ارجاع داد. سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر پاسخ نداده‌‌اند.

مقامات ایران همچنین اعلام نکردند کدام یک از تاسیسات در کرج هدف این حمله بوده است. این گزارش می‌گوید در آن منطقه دو مکان مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران - از جمله «مرکز تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته‌ای کرج» - واقع شده است.

در همین زمینه، خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام آگاه در قرارگاه مشترک پدافند هوایی ایران اعلام کرده است که حادثه در ساختمان مرتبط با سازمان انرژی اتمی «پهپادی نبوده بلکه احتمالا یک اقدام امنیتی خرابکارانه بوده است.»

ساعاتی پیش از انتشار این خبر گزارش‌های تایید نشده‌‌ای مبنی بر جلوگیری از وقوع یک حمله پهپادی به یک مرکز ساخت واکسن ویروس کرونا، در شبکه‌های اجتماعی ایران منتشر شد.

همزمان، بسیاری از رسانه های ایران به نقل از خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از «حمله پهپادی دشمنان ایران به مجموعه دارویی برکت، زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام مستقر در کردان کرج» خبر دادند و گفتند که آن حمله «با شکست مواجه شده است.»

ایلنا کمی پس از انتشار این خبر را از خروجی سایت خود حذف کرد.

در فروردین ماه و تنها یک روز پس از آن که جمهوری اسلامی ایران از راه‌اندازی سانتریفیوژهای جدید غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده بود، مشکل در شبکه توزیع برق این تاسیسات سبب بروز یک «حادثه» شده بود.

XS
SM
MD
LG