لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

فرمانده ارشد اسرائيلی در سفر به آمریکا: برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی‌ نظامی هسته‌ای باید اقدام کرد


آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، در جریان دیدار روز دوشنبه در پنتاگون
آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، در جریان دیدار روز دوشنبه در پنتاگون

آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، در دیدار با ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در پنتاگون، بار دیگر بر ضرورت جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به توانایی‌های نظامی هسته‌ای تاکید کرد.

صفحه توییتر رسمی ارتش دفاعی اسرائیل به فارسی در رشته توئیت‌هایی به نقل از ژنرال کوخاوی آمده است که تمام تلاش‌ها باید انجام شوند تا از دستیابی جمهوری اسلامی به توانایی‌های نظامی هسته‌ای جلوگیری شود.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، نیز روز دوشنبه ۳۱ خرداد در جریان کنفرانس خبری خود از دیدار ژنرال میلی با آویو کوخاوی خبر داد.

سخنگوی پنتاگون گفت: «دو فرمانده درباره چندین موضوع مورد نگرانی مشترک صحبت کردند که شامل وضعیت امنیتی در سراسر خاورمیانه می‌شود. ژنرال میلی باردیگر بر تعهد آمریکا به روابط با اسرائیل تاکید کرد.»

جان کربی افزود: «وزیر دفاع لوید آستین نیز برای مدتی در این جلسه حضور داشت. همان‌طور که می‌دانید آمریکا و اسرائیل پیوند نظامی قوی دارند. اسرائیل به عنوان شریک کلیدی ما به صلح و امنیت منطقه متعهد است.»

سخنگوی پنتاگون به جزئيات بیشتر در مورد این دیدار، اشاره‌ای نکرد.

در رشته توئیت‌های صفحه رسمی ارتش دفاعی اسرائیل به فارسی نیز به دیدار آقای کوخاوی با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، اشاره شده است.

در این توییت‌ها همچنین آمده است: «ژنرال کوخاوی با تاکید بر خطر بازگشت به توافق هسته‌ای پیشین موسوم به برجام گفته است باید تمام تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به توانایی‌های هسته‌ای نظامی به کار گرفته شود.»

این اولین دیدار یک مقام عالی‌رتبه نظامی اسرائیل از واشنگتن پس از تشکیل دولت جدید در این کشور به نخست وزیری نفتالی بنت است. همچنین این سفر پس از اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری در ایران انجام می‌شود.

همچنین فرانک‌ مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، با آویو کوخاوی دیدار کرد. ژنرال مک‌کنزی در این دیدار گفت، هدف او حفظ تعهدات مستحکم دولت ایالات متحده به امنیت اسرائیل، همزمان با رقابت و مقابله با نفوذ بی‌رویه روسیه، چین، و ایران در خاورمیانه و اروپا است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG