لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

ایران برای ساخت ۲۰۰هزار واحد مسکونی در سوریه ابراز آمادگی کرد


استان ادلب - سوریه
استان ادلب - سوریه

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید در صورت برطرف شدن «مشکلات انتقال پول»، ایران می‌تواند در زمینه ساخت مسکن در سوریه «بی‌رقیب» باشد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمود محمودزاده، روز سه شنبه ۱ تیر گفت که با توجه به خرابی‌های گسترده ناشی از جنگ در سوریه، «ظرفیت احداث دستکم ۲۰۰ هزار واحد مسکونی» در سوریه وجود دارد و برای ساخت مسکن در سوریه «بین کشورهای منطقه بی‌رقیب هستیم.»

ایران آذرماه ۱۳۹۸ در تفاهمنامه ای که به امضای وزیران راه و شهرسازی ایران و مسکن سوریه رسید، متعهد شد که در سوریه ۳۰ هزار واحد مسکونی بسازد. با این حال، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران این عدد را «نوعی سمبل» دانسته و گفته است که ایران می تواند تا ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه احداث کند.

اعلام آمادگی این مقام مسئول برای ساخت و ساز گسترده در سوریه در حالی است که بازار مسکن در ایران در شرایط بحرانی است و کمبود مسکن باعث افزایش قیمت‌های خرید و اجاره شده است.

همچنین با افزایش سریع قیمت خانه و اجاره خانه در تهران و دیگر شهرهای ایران در دو دهه اخیر، خانه دار شدن برای طبقه متوسط و طبقه کم درآمد در ایران هر سال دشوارتر شده است.

در همین زمینه، مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه در گزارشی میزان فعلی تورم کشور را ۴۳ درصد اعلام کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران در گفت وگوی خود با ایسنا گفته است به محض آن که «چگونگی نقل و انتقال پول و مساله حمل مصالح ساختمانی» روشن شود، بخش خصوصی ایران کار خود را در بازار مسکن سوریه شروع می کند.

در ایران بخش خصوصی در چند دهه گذشته به دلیل پررنگ شدن نقش سپاه پاسداران به شدت تضعیف شده و در عمل این نیروی نظامی و اطلاعاتی جایی برای نقش‌آفرینی بخش خصوصی باقی نگذاشته است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد منظور معاون وزیر راه و شهرسازی ایران از «بخش خصوصی» همان سپاه پاسداران باشد.

XS
SM
MD
LG