لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

ایران می‌گوید از ورود احتمالی اتباع افغانستان جلوگیری می‌کند


FILE PHOTO: Afghan refugees walk through a beach where they will wait to board a dinghy sailing off for the Greek island of Chios
FILE PHOTO: Afghan refugees walk through a beach where they will wait to board a dinghy sailing off for the Greek island of Chios

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، حسین قاسمی، می‌گوید به استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، و خراسان رضوی ابلاغ شده است که از ورود احتمالی شهروندان افغانستان جلوگیری کنند.

حسین قاسمی با اشاره به وجود «محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌» در گذرگاه‌های مرزی مشترک این دو کشور، دلیل این محدودیت‌ها را شیوع ویروس کرونا خواند. او به خبرگزاری «میزان» گفت، به این استان‌های مرزی «ابلاغ شده تا در صورت حضور اتباع افغانستان در مرز‌ها آن‌ها را به کشور خود برگردانند.»

وی در ادامه از سازمان‌های بین المللی انتقاد کرد و خواستار «توجه ویژه به بحران موجود در افغانستان و مدیریت پیامد‌های آن برای کشور‌های همسایه» شد.

به دنبال تصرف سریع افغانستان توسط طالبان، دولت‌های ایران و ترکیه از یک سو فرصت را برای افزایش نفوذ خود مناسب می‌یابند و از سوی دیگر، نمی‌خواهند با هجوم بیشتر پناه‌جویان افغانستانی روبرو شوند.

پیشتر خبرگزاری فرانسه اعلام کرده بود، این دو قدرت منطقه، که با موج تازه ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی روبرو هستند، فشار احتمالی ناشی از هجوم پناه‌جویان افغانستانی را بیشتر احساس می‌‌کنند.

پس از تحولات در حال وقوع در افغانستان و تصرف کابل توسط طالبان،‌ بسیاری از مردم این کشور با نگرانی از بازگشت قوانین سخت‌گیرانه این گروه اسلامگرا و نقض حقوق اولیه خود، به ویژه حقوق زنان، تلاش کرده‌اند با خروج از کشور و عبور از مرزها، به کشورهایی چون ایران، ‌ترکیه، و پاکستان پناه ببرند.

XS
SM
MD
LG