لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

ملاله یوسف‌زی خواستار اقدام فوری رهبران جهان درباره افغانستان شد


ملاله یوسف‌زی
ملاله یوسف‌زی

ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل، این هفته با ابراز نگرانی شدید از وضعیت افغانستان، به ویژه امنیت زنان و دختران، از رهبران جهان خواست که دست به انجام اقداماتی فوری بزنند.

به گزارش رویترز، ملاله یوسف‌زی از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواست که برای محافظت از مردم افغانستان «گامی جسورانه» بردارد. خانم یوسف‌زی افزود که او در تلاش بوده است برای گفت‌گو درباره وضعیت افغانستان با شماری از رهبران جهان تماس بگیرد.

ملاله یوسف‌زی در مصاحبه با برنامه ‌«بی‌بی‌سی نیوزنایت» گفت که «این یک بحران بشردوستانه فوری است» و «ما باید پشتیبانی و کمک خود را ارائه دهیم.»

او در بخش دیگری از مصاحبه خود با بی‌بی‌سی، با اشاره به این که با تعدادی از کنشگران در افغانستان، از جمله فعالان حقوق زنان صحبت کرده است، گفت که آنها به شدت نگران زندگی و آینده خود هستند.

او‌ در ادامه افزود که نامه‌ای به عمران خان، نخست وزیر پاکستان، فرستاده و از او درخواست کرده است که پناهجویان افغانستانی را بپذیرد، و اطمینان حاصل کند که همه کودکان پناهنده به «آموزش، امنیت، و حمایت دسترسی دارند و آینده آنها تباه نمی‌شود.»

ملاله یوسف‌زی که اکنون ۲۳ ساله است در سال ۲۰۱۲ به دلیل راه‌اندازی کارزاری علیه طالبان - که با حق تحصیل زنان در پاکستان مخالف بود - توسط این گروه ترور شد؛ ولی علیرغم اصابت گلوله به سرش، از آن سوءقصد جان به در برد. او‌ در بریتانیا تحت درمان قرار گرفت و سال گذشته از دانشگاه آکسفورد با مدرک فلسفه، سیاست، و اقتصاد فارغ‌التحصیل شد.

XS
SM
MD
LG