لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۰

ایالات متحده مشغول بررسی راه‌اندازی «دلار دیجیتالی» است


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

یک مقام ارشد بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) اعلام کرد که این بانک مشغول تسریع برنامه‌ها برای تشکیل نسخه دیجیتال برای دلار ایالات متحده است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، این مقام بانک مرکزی اعلام کرد با این کار، ایالات متحده به جنبشی در حال گسترش در میان اقتصادهای بزرگ جهان می‌پیوندد که مشغول بازنگری در مبادلات پولی آینده هستند.

این گزارش می‌گوید ایالات متحده اولین کشور جهان نیست که راه‌اندازی ارز دیجیتال مرکزی را بررسی می‌کند و چین در این عرصه پیشگام است. ولی اهمیت معاملات با دلار در اقتصاد جهانی، توجه بانک مرکزی آمریکا به پروژه مبادله نوعی از نسخه دیجیتال پول نقد را معنادار می‌کند.

در صورت راه اندازی آن، مبادلات آینده بین افراد و بازار همزمان و دائمی خواهد بود و دیگر نیازی به وجود واسطه‌ای به نام بانک،‌ نیست. حتی افرادی که حساب بانکی ندارند، می‌توانند پرداخت‌ها و دریافت‌های دیجیتال داشته باشند.

یکی از نگرانی‌ها‌ در مورد چنین مکانیسمی، در مورد حریم خصوصی افراد است؛ چرا که این امر به دولت مرکزی اجازه می‌دهد از مبادلاتی که افراد ترجیح می‌دهند خصوصی بماند، دسترسی پیدا کند. ضمن این که این نگرانی وجود دارد که این مکانیسم، جایگزین واحدهای پول محلی که از سوی بانک مرکزی کشورهای کوچکتر صادر می‌شود، بشود.

این گزارش می‌گوید تبعات راه اندازی چنین مکانیسمی ابعاد گسترده و متفاوتی دارد و تاثیری عمیق بر اقتصادهای جهانی خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG