لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

نهاد وابسته به سپاه از بازداشت یک فعال ارز دیجیتال خبر داد؛ از ارتباط با تیم احمدی نژاد تا عکس با برادر خامنه‌ای


سینا استوی ۲۹ ساله و فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی‌ است.
سینا استوی ۲۹ ساله و فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی‌ است.

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری که زیرمجموعه اطلاعات سپاه پاسداران است، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت از بازداشت سینا استوی، مدیرعامل صرافی رمزاز «کریپتولند» خبر داد. در پی این خبر، در حساب توئیتری آقای استوی،‌ اطلاعیه مرکز بررسی جرایم سایبری پست شد.

توئیتی که مرکز سایبری زیرنظر سپاه در حساب توئیتری آقای استوی منتشر کرد
توئیتی که مرکز سایبری زیرنظر سپاه در حساب توئیتری آقای استوی منتشر کرد

در این توئیت با امضای «مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری» وابسته به فرماندهی پدافند سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از دستگیری سینا استوی با اتهام «اخلال در نظام اقتصادی» با دستور «دادسرای ویژه جرایم اقتصادی» خبر داد.

مقامات رسمی، یا نهادی که گفته شده آقای استوی را دستگیر کرده، هنوز جزئیاتی درباره این خبر اعلام نکرده‌اند.

سینا استوی چهره شناخته شده‌ای نبود. تنها یک ماه پیش، اعلام شد که او اولین توئیت جک دورسی موسس توئیتر را ۲.۹ میلیون دلار خریده‌است. او بعد از این خرید، اهمیت نخستین توئیت را با تابلو «مونالیزا» اثر لئوناردو داوینچی مقایسه کرد.

بنابر اطلاعاتی که از سینا استوی در اینترنت منتشر شده، او ۲۹ ساله است و در رشته مدیریت بازرگانی‌ فارغ التحصیل شده است. شرکت «یکتا اکسیر سبز» متعلق به او، با نام تجاری صرافی کریپتولند که چهار سال از فعالیت آن می‌گذرد، پلتفرمی برای تبادل رمزارز است که با دریافت کارمزدی «بسیار کم»‌، بیش از ۳۰۰ رمزارز را پشتیبانی می‌کند و بیش از ۲۰۰هزار کاربر ایرانی در سراسر دنیا مشتری آن هستند. برخی آن را از اولین صرافی‌های رمزارزها در ایران می‌دانند.

پشت پرده بازداشت سینا استوی در ابهام

هنوز مشخص نیست که دلیل بازداشت او توسط نهاد مربوط به سپاه چیست. برخی بازداشت او را به انتخابات ربط داده و می‌گویند چون او به احمدی نژاد نزدیک بوده، عملا بازداشت او، هشدار به رئيس جمهوری پیشین ایران است.

برخی هم می‌گویند بازداشت او به بستن درگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات بانکی به صرافی‌ها و پذیرندگان فعال در حوزه رمز ارز ربط دارد. روزنامه همشهری این هفته نوشت که بانک مرکزی به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت، دستور جدی داده تا جلوی فعالیت درگاه‌های غیرمجاز گرفته شود. برخی منابع براساس این اتفاقات مدعی شده‌اند که بازداشت آقای استوی،‌ به خاطر «تولید نوعی رمز ارز در خارج از ایران» بوده است.

تکته قابل توجه این است که سینا استوی مورد تمجید و تقدیر نهادهای حکومتی در ایران بود. به گزارش «اقتصادنیوز»، صرافی کریپتولند در سال ۱۳۹۹ به عنوان بهترین وب‌سایت کسب و کار، تندیس جشنواره وب و موبایل و همچنین تندیس مردمی بهترین شرکت‌ها و موسسه‌های خصوصی سیزدهمین جشنواره وب و موبایل را دریافت کرد.

برخی نیز عکس‌هایی از او با برخی مقامات دولتی، حکومتی و چهره های سرشناس از جمله برادر رهبر جمهوری اسلامی را منتشر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG