لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۳

قانونگذاران کنگره ایالات متحده: اسرائیل حق دفاع از خود را دارد


کوین مک‌کارتی (راست) رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان
کوین مک‌کارتی (راست) رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و کوین مک‌کارتی رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان و همچنین برخی اعضای ارشد سنای آمریکا با اشاره به درگیری‌ها در اسرائیل، بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کردند.

نانسی پلوسی، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان در بیانیه‌ای که شامگاه سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت منتشر شد گفت: اسراييل حق دفاع از خود در برابر اين حملات را دارد كه با هدف ايجاد ترور و تضعيف چشم انداز صلح طراحى شده است. رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده افزود:‌ مرگ هر غير نظامى بر اثر ان يك فاجعه است و تشديد خشونت حماس فقط باعث كشتار غير نظاميان بيشترى از جمله فلسطينی‌هاى بيگناه می‌شود.

خانم پلوسى در ادامه گفت: تحريكات تنش‌آميز اخير از جمله توسط نيروهاى افراطى در اورشليم باعث وخيم تر شدن اوضاع شده، و بايد براى جلوگيرى از تشديد بحران، همه طرف‌ها از خود خويشتندارى نشان دهند.

کوین مک‌کارتی، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا هم با انتشار پیامی در توئیتر گفت: من از اقدام دولت بایدن برای محکوم کردن حماس و تاکید بر حق اسرائیل برای دفاع از خود، تقدیر می‌کنم.

رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان افزود: دولت بایدن نباید به صدای پیشروهایی که مقایسه نادرستی میان متحد ما اسرائیل و تروریست‌های حماس می‌کنند توجه کند و باید در کنار اسرائیل در سازمان ملل متحد، بایستد.

ميچ مك كانل رهبر اقليت جمهوريخواه سنا در بيانيه اى ضمن حمايت از اسراييل براى دفاع از خود در برابر حملات موشكى حماس به آن کشور نوشت: حملات موشكى حماس به اسراييل، مردم بيگناه آن را وحشت زده و مجروح كرده و می‌كشد و انها در زيرزمينها و راه پله هاى بيمارستانها پناه گرفته اند. وی افزود: البته كه جهاد اسلامى فلسطينی‌ها پشتيبانى قابل توجهى از ايران دريافت می‌كنند، اما خوشبختانه در صد قابل توجهى از موشكها توسط سيستم امنيتى گنبد اهنين اسرائيل در هوا پيگيرى و خنثى شده است.

این عضو ارشد جمهوریخواه در سنای آمریکا گفت: هر شكايتى كه فلسطينيها از دولت اسراييل دارند، خشونت عليه غير نظاميان كاملا غير قابل توجيه و يك تروريسم وحشيانه است و اسراييل بايد بداند كه ما دوستان و متحدان انها در كنار انها ايستاده اند و در تلاش براى پاسخگو قرار دادن تروريستها و حامى تروريستها ارام نخواهيم نشست.

خبرگزاری رویترز سه‌شنبه شب گزارش داد که خصومت ها میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس تا روز سه شنبه موجب مرگ دست‌کم ۳۲ فلسطینی شد و در مقابل، سه نفر نیز براثر حملات راکتی به شهرهای اسرائیل کشته شدند. اسرائيل با حملات هوایی به غزه حمله کرد و گروه های فلسطینی نیز با پرتاب راکت از جمله به تل آویو، به اسرائيل حمله کردند.

XS
SM
MD
LG