لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۲

دیدار وزیر خارجه و سایر مقامات آمریکا با مقامات اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل در واشنگتن؛ ابراز نگرانی طرف اسرائیلی


یوسی کوهن (راست) رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

هیات اعزامی از اسرائیل روز پنجشنبه نیز دیدارهایی با مقام‌های ارشد ایالات متحده برای ابراز نگرانی اورشلیم از توافق احتمالی آمریکا با ایران داشت.

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز بامداد جمعه ۱۰ اردیبهشت گزارش دادند که این دیدارها دست‌کم در دو دور برگزار شد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پنجشنبه در واشینگتن با یوسی کوهن رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل، و گیلعاد اردان سفیر این کشور در ایالات متحده دیدار کرد. پیشتر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز سه‌شنبه دیدارهایی با اعضای هیئت اسرائیلی از جمله مئیر بن‌شبات مشاور امنیت ملی دولت اسرائیل داشتند.

مقامات آمریکا جزئیات زیادی از این دیدارها منتشر نکرده‌اند. با این حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه نوشت، مقام‌های اسرائیلی در این دیدارها درباره فعالیت‌های هسته ای ایران «ابراز نگرانی عمیق» کردند. همچنین رویترز به نقل از مقام هایی که نخواستند نامشان فاش شود، نوشت که طرف اسرائیلی در این دیدارها تاکید بر «آزادی عملیاتی» خود علیه جمهوری اسلامی ایران داشته‌است.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. در این راستا و در هفته‌های گذشته در وین، مذاکراتی میان اعضای برجام و بدون مذاکره مسقتیم ایران و آمریکا، برای بازگشت ایالات متحده به برجام انجام شده است.

ایران خواستار برداشتن همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است اما آمریکا می‌گوید چنین چیزی امکان پذیر نیست.

رویترز همچنین بامداد جمعه نوشت مذاکرات پنجشنبه بین وزیر خارجه آمریکا با رئیس موساد و سفیر اسرائیل در واشنگتن بخشی از آخرین تلاش‌های دولت اسرائیل برای انتقال نارضایتی خود در قبال برنامه هسته‌ای ایران به مقام‌های آمریکایی است.

در سه هفته گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیر مستقیمی برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و رابرت مالی سرپرستی هیات آمریکا برای مذاکره غیرمستقیم با ایران را بر عهده دارد.

پیشتر، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در پاسخ به سوالی درباره سفر هفته آتی مقامات اسرائیل به آمریکا با هدف تاکید بر مخالفت با ورود مجدد آمریکا به برجام گفت که این سفر تغییری در موضع آمریکا در زمینه ادامه مذاکرات با ایران ایجاد نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG