لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

کاخ سفید حملات راکتی از غزه به اسرائيل را محکوم کرد؛ مذاکرات مقامات ارشد دولت بایدن برای کاهش تنش در منطقه


آنتونی بلینکن (راست) وزیر خارجه آمریکا و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید
آنتونی بلینکن (راست) وزیر خارجه آمریکا و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید

همزمان با ادامه تنش بین اسرائیل و فلسطینی‌ها کشته شدن بیش از ۳۰ نفر، مقامات ارشد دولت بایدن در تماس با رهبران اسرائیل و همچنین کشورهای همسایه در تلاش برای کاهش تنش هستند.

کاخ سفید سه شنبه ۲۱ اردیبهشت اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تماسی تلفنی، حمایت بی‌دریغ رئیس جمهوری آمریکا را «از امنیت اسرائیل و حق مشروع آن برای دفاع از خودش و مردمش در حالی که مراقب غیرنظامیان است» به همتای اسرائیلی خود منتقل کرد.

بیانیه کاخ سفید می گوید آقای سالیوان حملات ادامه دار راکتی «حماس و دیگر گروه های تروریستی به تل آویو و اورشلیم را محکوم کرد» و تشویق آمریکا برای برداشتن گام هایی به منظور برقراری «آرامش پایدار» را به همتای اسرائيلی خود منتقل کرد. به گفته کاخ سفید، آقای سالیوان همچنین با دولت مصر درباره وضعیت غزه و اورشلیم و گام های برای برقراری آرامش در روزهای آتی، صحبت کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه گفت با گبی اشکنازی، همتای اسرائيلی خود درباره وضعیت جاری اسرائيل از جمله پرتاب راکت ها از نوار غزه گفتگو کرده است. وزیر خارجه آمریکا در توئیتی که منتشر کرد، گفت اسرائيلی ها و فلسطینی ها باید قادر باشند که در ایمنی و امنیت زندگی کنند و به میزان برابری از آزادی، امنیت، رفاه و دموکراسی برخوردار باشند.

در همین روز، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در کنفرانس خبری خود بار دیگر از حق اسرائیل برای دفاع از خود سخن گفت و اضافه کرد که فلسطینی ها، مانند مردم اسرائیل حق دارند در امنیت زندگی کنند.

پرایس نسبت به تلفات جانی در نوار غزه و اسرائیل که شامل کودکان نیز بود، ابراز نگرانی کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، مقامات آمریکایی طی چند روز گذشته با مقامات اسرائیلی و مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز صحبت کرده اند.

خبرگزاری رویترز سه‌شنبه شب گزارش داد که خصومت ها میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس تا روز سه شنبه موجب مرگ دست‌کم ۳۲ فلسطینی شد و در مقابل، سه نفر نیز براثر حملات راکتی به شهرهای اسرائیل کشته شدند. اسرائيل با حملات هوایی به غزه حمله کرد و گروه های فلسطینی نیز با پرتاب راکت از جمله به تل آویو، به اسرائيل حمله کردند.

XS
SM
MD
LG