لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۴

دیدار پرزیدنت بایدن با شماری از سناتور‌های جمهوری‌خواه؛ رایزنی‌ها برای کمک مالی به مردم و مشاغل در آمریکا


پرزیدنت بایدن در جریان دیدار با شماری از سناتورهای جمهوریخواه در کاخ سفید؛ شامگاه دوشنبه
پرزیدنت بایدن در جریان دیدار با شماری از سناتورهای جمهوریخواه در کاخ سفید؛ شامگاه دوشنبه

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه دوشنبه شب در کاخ سفید با شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه در مورد طرح کمک اقتصادی به خانواده‌ها، صنایع کوچک و متوسط آسیب دیده از گسترش همه‌گیری کرونا، دیدار کرد. به موازات این دیدار، دموکرات‌ها در کنگره برنامه تصویب طرح خود را فعال کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس دوشنبه شب ۱۳ بهمن نوشت در این دیدار سناتورهای جمهوریخواه از جمله لیزا مرکوفسکی (آلاسکا)، میت رامنی (یوتا)، راب پورتمن (اوهایو)، تام تیلیس (کارولینای شمالی)، تاد یانگ (ایندیانا)، جری مورن (کانزاس) و شلی مورکاپیتو (ویرجینیای غربی) حضور داشتند. سوزان کالین سناتور جمهوریخواه حاضر در دیدار با پرزیدنت بایدن، این دیدار را «صادقانه و مفید» توصیف کرد.

در حالی که طرح پیشنهادی پرزیدنت بایدن و دموکرات‌ها حدود ۱.۹ تریلیون دلار است، گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه طرحی حدود ۶۱۸ میلیارد دلار پیشنهاد داده‌اند.

رویترز: «نمایش قدرت»

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت، با اینحال، دموکرات‌های ارشد در مجلس نمایندگان و سنا، طرح ۱.۹ تریلیون دلاری خود را همزمان ثبت و برای اقدام، فعال کردند.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا اعلام کرد طرحی برای اقدام بودجه سال ۲۰۲۱ در سنا و مجلس نمایندگان ثبت می‌کند و با این کار، کنگره می‌تواند طرح کمک اقتصادی دموکرات‌ها را با سرعت در هر دو بخش کنگره، تصویب کند.

این گزارش می‌گوید با این روش، دموکرات‌ها نیازی به ۶۰ رای در سنا ندارند و فقط با یک رای اکثریت، این طرح را تصویب خواهند کرد. رویترز نوشت این نخستین بار است که دموکرات‌ها پس از کسب اکثریت در دو شاخه کنگره، قدرت خود را به نمایش می‌گذارند.

تا پایان دولت ترامپ، دو بسته حمایتی در کنگره برای کاهش اثر کرونا بر اقتصاد آمریکا تصویب و اجرا شد. در دومین اقدام بین دونالد ترامپ رئيس جمهوری وقت و جمهوریخواهان هم حزبی او، اختلاف نظر درباره میزان پرداخت مستقیم به مردم شکل گرفت. با اینکه دموکرات‌ها و رئيس جمهوری پیشین، خواستار پرداخت تا سقف دو هزار دلار بودند اما در نهایت اکثریت جمهوریخواهان در سنا با پرداخت ۶۰۰ دلار موافقت کرد. پرزیدنت بایدن گفته در بخشی از طرح دموکرات‌ها او به دنبال پرداخت به مردم با درآمد کمتر است. رئیس جمهوری جدید آمریکا از حمایت اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان و سنا برخوردار است.

XS
SM
MD
LG