لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۲

پرزیدنت بایدن: دستگیری مقامات و اعلام وضعیت اضطراری در برمه، «حمله‌ای مستقیم به دموکراسی و حاکمیت قانون» است


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای اقدامات اخیر نظامیان در میانمار (برمه) را «حمله‌ای مستقیم به گذار آن کشور به دموکراسی و حاکمیت قانون» خواند و بر موضع ایالات متحده در حمایت از دموکراسی تاکید کرد. وی همچنین گفت که آمریکا موضوع تحریم کردن نظامیان و سایر اقدامات لازم را بررسی می‌کند.

پرزیدنت بایدن در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۱۳ بهمن منتشر شد، گفت: «قبضه کردن قدرت توسط نظامیان در برمه، دستگیری آنگ‌ سان سو چی و دیگر مقامات رسمی غیرنظامی، و اعلام وضعیت اضطراری ملی، را حمله‌ای مستقیم به گذار آن کشور به سوی دموکراسی و حاکمیت قانون دانست.»

وی گفت: «جامعه جهانی باید به هم ملحق شود و یکصدا نظامیان برمه را تحت فشار قرار دهد تا قدرتی را که غصب کرده‌اند بی‌درنگ رها کنند، فعالان و مقامات رسمی که بازداشت شده را آزاد کنند، همه محدودیت‌های مخابراتی را لغو کنند، و از بروز خشونت علیه غیرنظامیان پرهیز کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «ایالات متحده کسانی را که در این زمان دشوار در کنار مردم برمه می‌ایستند فراموش نمی‌کند. ما با متحدان خود در منطقه و جهان برای بازگرداندن دموکراسی و حاکمیت قانون و همچنین پاسخگو کردن کسانی که مسئول واژگونی گذار دموکراتیک هستند، همکاری می‌کنیم.»

وی تاکید کرد:‌ «ایالات متحده طی یک دهه گذشته تحریم‌های برمه را بر اساس پیشرفت [آن کشور] به سوی دموکراسی، برداشته است. معکوس شدن روند آن پیشرفت، مستلزم بازبینی فوری قوانین و اختیارات تحریم‌های ما و به دنبال آن اجرای اقدامات مناسب است.»

پرزیدنت بایدن گفت: «ایالات متحده در هرجایی که دموکراسی در خطر حمله قرار گیرد، می‌ایستد.»

پیشتر و در پی اقدام ارتش میانمار (برمه) در بازداشت آنگ سان سو چی، رهبر دولت و همچین اعلام وضعیت فوق العاده در این کشور، کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا به وقایع این کشور واکنش نشان دادند و دخالت ارتش و بازداشت‌ها را محکوم کردند.

به روزرسانی شده -

روز سه‌شنبه رهبر اقلیت جمهوریخواه سنا از اقدامات دولت آمریکا در قبال میانمار استقبال کرد.

XS
SM
MD
LG