لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

مایک پمپئو: چین با سوءاستفاده از منافع تعامل با جهان آزاد «یک حکومت سرکوبگر مجهز به فناوری پیشرفته» ایجاد کرده است


مایک پمپئو پس از سخنرانی در دانشگاه جورجیا، در جلسه پرسش و پاسخ با رئیس دانشگاه شرکت کرد.
مایک پمپئو پس از سخنرانی در دانشگاه جورجیا، در جلسه پرسش و پاسخ با رئیس دانشگاه شرکت کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید حزب کمونیست چین از ثروتی که در نتیجه تعامل با جهان آزاد به دست آورده است، برای ایجاد یک حکومت سرکوبگر مجهز به فناوری پیشرفته استفاده می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۹ آذر در جریان سخنرانی در دانشگاه ایالتی جورجیا گفت: «چین آن چیزی که ما داریم را می‌خواهد و هر کاری که لازم باشد برای گرفتن و به دست آوردن آن انجام می‌دهد. آن‌ها دارایی‌های ما را می‌‌دزدند، منتقدان حزب کمونیست چین را تحت فشار قرار می‌دهند که صدای‌شان درنیاید، و هر کاری که لازم باشد می‌کنند.»

آقای پمپئو با اشاره به اهمیت آگاه کردن مردم آمریکا از سوءاستفاده حزب کمونیست چین از موسسات آموزش عالی ایالات متحده برای دستیابی به اهداف آن حزب، تاکید کرد: «آن کارها آزادی ما را تنزل می‌دهد و امنیت ملی ما را به خطر می‌اندازد.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت:‌ «اگر ما درس‌‌مان را یاد نگیریم و در مورد آن چه روی می‌دهد صادق نباشیم، گرفتار بازی پکن می‌شویم. مدت‌ها طول کشید که [آمریکا] و سراسر جهان آزاد، مسیری را که چین امروز در آن پیش می‌رود، درک کنند. در واقع، این امر هنوز به طور کامل و در تمام جهان درک نشده است.»

مایک پمپئو همچنین افزود: «در این مورد نمی‌توان کسی را پاسخگو کرد و مسئله مهم این نیست. چرا که جمهوری‌خواهان، دموکرات‌ها، رهبران نهادهای علمی و بازرگانی مدت‌های مدید بر این باور بودند که از طریق تجارت و تعامل با چین، حزب کمونیست چین خود را اصلاح می‌کند، سخت‌گیری کمتری به خرج می‌دهد، از آزادی اقتصادی و سیاسی استقبال می‌کند، و خطر کمتری برای آزادی در سرتاسر جهان خواهد بود. ولی این اتفاق نیفتاد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «به جای آن، چین کمونیست از ثروتی که از این طریق به دست آمد برای قبضه کردن هرچه بیشتر قدرت و سلطه خود بر مردم چین، و برای ایجاد یک حکومت سرکوبگر مجهز به فناوری پیشرفته - چیزی که جهان هرگز نظیر آن را ندیده است - استفاده کرد.»

XS
SM
MD
LG