لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۸

مدیر اطلاعات ملی آمریکا: چین بزرگترین تهدید امنیت ملی است که با آن روبرو هستیم


جان رتکلیف، مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا
جان رتکلیف، مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا می‌گوید که چین به تنهایی بزرگترین تهدید امنیت ملی فراروی آمریکا است.

جان رتکلیف روز یکشنبه ۱۶ آذر، در گفت‌وگو با برنامه ماریا بارتیرومو از شبکه خبری فاکس نیوز، با تاکید بر اهمیت خطر چین و این که چین دومین اقتصاد برتر جهان پس از ایالات متحده است و روسیه حتی در فهرست ده اقتصاد برتر دنیا هم جایی ندارد، افزود، نه تنها افزایش قدرت اقتصادی، بلکه سرقت دارایی‌های معنوی و اطلاعات از طریق جملات سایبری، سرقت اطلاعات دانشگاه‌های و پژوهش‌های پزشکی، همگی کارهایی است که آنها می‌دانند برای سلطه تکنولوژیک خود نیاز دارند.

این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا خاطرنشان کرد: «چین یک بازیگر خوب در صحنه بین‌المللی نیست و ما باید درباره آنها و آن چه که تظاهر می‌کنند، هستند حرف بزنیم. وقتی برگردیم و به [همه‌گیری] کووید۱۹ نگاه کنیم، می‌بینیم این نمونه خوبی است که نشان ‌می‌دهد آنها خوب نیستند.»

مدیر اداره اطلاعات ملی ایالات متحده در ادامه تاکید کرد که «نیت چینی‌ها سلطه بر کل جهان، و نه تنها بر ایالات متحده، است، و داده‌های اطلاعاتی این را به ما می‌گویند. از این رو من می‌خواهم اطمینان حاصل کنم که مردم آمریکا از این تهدید آگاه هستند. همه چیز روشن است.»

آقای رتکلیف درباره مقاله‌ای که سه روز پیش در روزنامه وال استریت جورنال در این زمینه منتشر کرده و در پاسخ به مجری برنامه درباره آزمایش‌های ژنتیک بر روی نظامیان در چین گفت، دستکاری چینی‌ها در ژن انسان‌ها در راستای تلاش آنها برای سلطه بر جهان است.

وی افزود: «آن چه بسیار مهم است و مردم باید بدانند این است که چین یک رژیم خودکامه است و هیچ اهمیتی برای حقوق افراد قائل نیست ... همیشه دولت برای آنها در اولویت بوده و این دقیقا برخلاف آن چیزی است که آمریکا را همواره باعظمت و بزرگ کرده است.»

XS
SM
MD
LG